Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Prawo.pl: spada liczba spraw o alimenty, ale wydłuża się czas ich procedowania

16.04.2024, 11:18aktualizacja: 16.04.2024, 11:22

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W ostatnich latach zmniejszyła się liczba spraw o alimenty - wynika z raportu Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. Jednak nie oznacza to szybszego procedowania, choćby dlatego, że strony są mniej skłonne do ugody i bardziej świadome swoich praw. Chętniej też sięgają po profesjonalną pomoc prawną - informuje serwis Prawo.pl.

Z raportu „Sprawiedliwość coraz dalej od obywatela, statystyki sądów powszechnych w latach 2015-2022” wynika, że „załatwialność” spraw o alimenty, ustalenie ojcostwa i roszczeń z tym związanych, ustanowienie rozdzielności majątkowej w latach 2021-2022 r. była na tym samym poziomie. Tyle że w 2021 r. spraw załatwiono więcej niż ich wpłynęło, a w 2022 r. już 96 proc. - czytamy w serwisie Prawo.pl.

Jako główną przyczynę wolniejszego procedowania spraw - oprócz skomplikowania - autorzy raportu wymieniają słabą sytuację kadrową wydziałów rodzinnych i nieletnich: zbyt małą liczbę sędziów; starzenie się kadry sędziowskiej wobec braku zasilenia asesorami; braki obsługi sekretarskiej.

W wydziałach rodzinnych i nieletnich, poza dużymi miastami, nie orzekają też referendarze sądowi, którzy teoretycznie mogą odciążyć sędziów od niektórych czynności w sprawach. Brakuje również - jak we wszystkich wydziałach - dostatecznej liczby asystentów sędziego.

Czytaj więcej na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/ile-trwaja-sprawy-o-alimenty,526437.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 16.04.2024, 11:18
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ