Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Prawo.pl: wykonawca może nie podpisać umowy po wygraniu przetargu

07.06.2022, 10:55aktualizacja: 07.06.2022, 10:59

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Trudna sytuacja gospodarcza sprawia, że wielu przedsiębiorców, którzy wygrali przetargi zastanawia się, czy je realizować. Mogą odmówić podpisania umowy, ale wiąże się to m.in. z utratą wadium - donosi serwis Prawo.pl.

Inflacja oraz rosnące ceny materiałów budowlanych mają ogromny wpływ na rynek zamówień publicznych. Coraz częściej zdarza się, że postępowania nie udaje się rozstrzygnąć, ponieważ złożone oferty znacznie przekraczają budżet zaplanowany na dany cel - czytamy na łamach Prawo.pl. A nawet jeśli cały proces zakończy się sukcesem, rosnące ceny materiałów, mogą sprawić, że realizacja zamówienia będzie dla wykonawcy nieopłacalna. Według serwisu, w tym momencie najlepszym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy będzie niepodpisywanie umowy zamiast konieczności wywiązania się z nierentownej umowy.

Czy jednak wykonawca może po prostu nie podpisać umowy? Jak podaje Prawo.pl, w świetle obowiązujących przepisów ustawodawca przewidział sytuację, w których wybrany wykonawca - bez względu na przyczyny leżące u podstaw takiej decyzji - może odmówić podpisania umowy w sprawie zamówienia publicznego. W takich przypadkach podstawowym środkiem ochrony interesów zamawiającego jest zatrzymanie wadium. Co więcej, zamawiający ma obowiązek zatrzymać wadium wraz z odsetkami w przypadku, gdy wybrany wykonawca uchyla się od podpisania umowy.

„Warto podkreślić, że obowiązkiem zamawiającego jest zatrzymanie wadium także wówczas, gdyby wykonawca co prawda chciał podpisać umowę, ale na innych warunkach niż wynikające z jego oferty. W każdym z tych przypadków zamawiający może zatrzymać wadium wraz z odsetkami” - czytamy na łamach Prawo.pl.

Więcej: https://www.prawo.pl/biznes/kiedy-wykonawca-moze-wycofac-sie-z-umowy,515470.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.06.2022, 10:55
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.