Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Prawo.pl: za dwa lata samorządy mogą otrzymać udział we wpływach ze zryczałtowanego PIT

26.05.2022, 10:24aktualizacja: 26.05.2022, 10:26

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W 2024 r. możliwe jest wprowadzenie rozwiązania, zgodnie z którym samorządy będą mogły dodać do swoich dochodów udział w podatku PIT płaconym w formie ryczałtu – podaje Prawo.pl i dodaje, że takie zmiany zapowiedział wiceminister finansów Artur Soboń.

Jak informuje serwis, samorządy zabiegają o taką możliwość w związku z tym, że po obniżce PIT zmaleją ich dochody z tego podatku, a także dlatego, że na skutek zmian w Polskim Ładzie przybywa podatników przechodzących na ryczałt. Według danych MF, przytaczanych przez Prawo.pl, liczba podatników PIT rozliczających się np. w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych systematycznie rośnie. O ile w 2006 r. z tej formy opodatkowania korzystało 700 tys. podatników PIT o tyle w 2020 r. było ich już dwukrotnie więcej (1,4 mln). Obecnie jednostki samorządu terytorialnego nie otrzymują wpływów ze zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych.

Prawo.pl wskazuje, że wprowadzenia podziału dochodów z podatku PIT płaconego w formie ryczałtu między budżet państwa i budżety JST, z zastosowaniem wskaźników udziału w PIT adekwatnych do szczebla samorządu terytorialnego, domagają się m.in. Unia Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza oraz Związek Miast Polskich we wspólnym stanowisku z 11 kwietnia 2022 r.

„Nie znajdujemy racjonalnego uzasadnienia, aby decyzja podatnika o formie płacenia podatku (na zasadach ogólnych czy ryczałt) wyznaczała także to, czy stanie się on wyłącznym dochodem budżetu państwa, czy też stanowić będzie dochody budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Podatki wypracowane przez mieszkańców powinny zasilać budżety JST i umożliwiać realizację zadań własnych i zleconych” – wskazywali w tym oświadczeniu, cytowanym przez serwis, senator Zygmunt Frankiewicz, prezes Zarządu ZMP oraz prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, prezes Zarządu UMP.

Jak podaje Prawo.pl za takim rozwiązaniem opowiadają się także pozostałe ogólnopolskie organizacje samorządowe tworzące stronę samorządową Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, np. Związek Gmin Wiejskich RP. Jak podkreślają samorządowcy, JST powinny mieć udział w zryczałtowanym PIT na takich samych zasadach, na jakich mają prawo do części dochodów z PIT płaconego według skali podatkowej.

Według serwisu w trakcie prowadzonych w kwietniu br. rozmów w ramach Zespołu ds. systemu finansów publicznych KWRiST resort finansów nie mówił stanowczego "nie" postulatowi, aby przyznać gminom, powiatom i województwom samorządowym udział w zryczałtowanym PIT i jest skłonny na ten temat rozmawiać.

Więcej na Prawo.pl: https://www.prawo.pl/samorzad/dochody-samorzadow-z-pit-a-polski-lad-2022,515327.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.05.2022, 10:24
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.