Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Premier Mateusz Morawiecki: proponujemy Koalicję Polskich Spraw, czyli realizację najważniejszych spraw dla Polaków (komunikat)

17.11.2023, 15:23aktualizacja: 17.11.2023, 15:24

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

KPRM informuje:

Finanse publiczne są w dobrej kondycji, ponieważ od 8 lat dbamy o ich stan poprzez wdrażanie kolejnych reform. Rozwój polskiej gospodarki potwierdza Komisja Europejska, która prognozuje wzrost PKB Polski w najbliższych latach. Premier Mateusz Morawiecki zaproponował zbudowanie Koalicji Polskich Spraw, czyli rzeczy, które najbardziej interesują Polaków, przy jednoczesnym zagwarantowaniu suwerenności naszego kraju. Przedstawione propozycje dotyczą polskich małych i średnich firm, rozwoju Polski i bezpieczeństwa energetycznego oraz wyższych wynagrodzeń i transformacji gospodarki.

Stabilne finanse publiczne mimo niespokojnych czasów

Pomimo ogólnoświatowych kryzysów, które wynikały z pandemii oraz ataku Rosji na Ukrainę, Polska ma stabilny i prorozwojowy budżet. Sukces naszych działań potwierdza Komisja Europejska, która prognozuje wzrost polskiego PKB w najbliższych latach. Jednocześnie, KE prognozuje spadek deficytu budżetowego w naszym kraju – z 5,8 proc. w 2023 r. do 3,9 proc. w 2025 r. Według Eurostatu jesteśmy także w czołówce państw z najniższym bezrobociem.

– Z prognozy Komisji Europejskiej wynika, że Polska ma się rozwijać najszybciej wśród dużych gospodarek Unii Europejskiej – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki. – To otwiera przed nami znakomitą szansę, aby zainwestować w przyszłość – wyjaśnił.

Ponadto, w porównaniu do 2015 r., dochody budżetowe w 2023 r. wzrosły o 305 mld zł, czyli o 105 proc. Widoczny jest także wyraźny spadek długu publicznego. W ciągu ostatnich 8 lat, dług w relacji do PKB spadł o 3,6 proc. To wyjątkowa sytuacja, ponieważ w tym czasie odnotowano także rekordowe wsparcie dla rodzin i firm w kryzysie oraz wielkie inwestycje w bezpieczeństwo Polaków. Sytuacja polskiego budżetu jest także dobra na tle innych krajów Unii Europejskiej. Według danych Eurostatu, dług publiczny Polski wynosi 48,4 proc. PKB, a średnia unijna to 83,1 proc. PKB.

Koalicja Polskich Spraw – realizacja najważniejszych rzeczy dla PolakówPremier Mateusz Morawiecki chce budować Koalicję Polskich Spraw, opierając się zarówno na możliwościach, jakie dają stabilne finanse publiczne, jak i na wiarygodności zbudowanej dzięki dotychczasowej realizacji obietnic złożonych Polakom.

– Składamy ofertę posłom wszystkich formacji, którym zależy na ich programie – powiedział szef rządu. - Koalicja Polskich Spraw to realizacja rzeczy absolutnie najważniejszych – takich, które najbardziej interesują Polaków, a jednocześnie mogą zagwarantować utrzymanie przez nasz kraj suwerenności – wyjaśnił premier. Jak dodał, Koalicja Polskich Spraw ma szansę doprowadzić do znakomitego rozwoju gospodarczego, który dalej będzie kontynuował to, co dobre z ostatnich 8 lat, w atmosferze współpracy pomiędzy poszczególnymi formacjami.

Trzy pierwsze filary Koalicji Polskich Spraw to:

Tarcza i stabilność dla polskich małych i średnich firm - Wakacje ZUS-owskie dla małych firm w trudnej sytuacji ekonomicznej - Płatność VAT po opłaceniu faktury - Stworzenie stałego mechanizmu Tarczy dla Firm dla podmiotów z problemami, które wynikają z niezawinionej, trudnej sytuacji na rynku (jak COVID-19 czy po wybuchy wojny na Ukrainie) - Przejrzystość w tworzeniu prawa (odpowiednie vacatio legis dla zmian podatkowych)

Ambitny rozwój Polski i bezpieczeństwo energetyczne - Kontynuacja inwestycji rozwojowych: CPK, terminal kontenerowy w Świnoujściu, budowa elektrowni atomowych - Gruntowna modernizacja energetycznych sieci przesyłowych - Krajowy Program Mieszkaniowy - Program Modernizacji, Ekologizacji Osiedli z wielkiej płyty

Wyższe wynagrodzenia i szanse na rozwój dzięki transformacji gospodarki - Stały wzrost płacy minimalnej i osiągnięcie pułapu 10 000 zł średniego wynagrodzenia - Dotacja 70 000 zł na start przy założeniu działalności gospodarczej z Urzędu Pracy - Ustawa o równych płacach kobiet i mężczyzn - Do wysokości pensji minimalnej bez podatku - Skokowy rozwój inwestycji prosumenckich

Pomagamy Polakom w trudnym czasie

Prowadzimy aktywną politykę gospodarczą i chronimy ludzi przed najdotkliwszymi skutkami światowych zawirowań gospodarczych i finansowych. Wprowadziliśmy szereg rozwiązań, które były wsparciem dla polskich firm i instytucji, ale także każdego obywatela. Są to m.in.:

Tarcza Antyinflacyjna – obniżka podatków na wiele produktów, w tym na energię; Tarcza Energetyczna – dodatki i rekompensaty do zakupów surowców energetycznych; Tarcza Solidarnościowa – obniżenie i zamrożenie cen energii elektrycznej. W 2022 r. rząd wprowadził także dla obywateli ulgę 0 proc. VAT na żywność. – Zrobiliśmy to 2 lata temu. Rok temu również ją wdrożyliśmy w końcówce roku. I tak samo robimy teraz – ścieżką poselską, aby przedłużyć zerowy VAT na żywność – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki. – Oznacza to, że w portfelach polskich seniorów, zwykłych polskich rodzin, zostanie więcej pieniędzy – wyjaśnił.

Ulga dla kredytobiorców – wakacje kredytowe w 2024 r.

Wspieramy obywateli w spłacie rat kredytu hipotecznego. Od sierpnia 2022 r. kredytobiorcy mogą zawiesić spłatę swoich rat. Rada Ministrów przyjęła także przepisy, które przedłużają wakacje kredytowe na 2024 r. dla osób z kredytem do 800 tys. zł.

– Rząd działa i rząd będzie prezentował rozwiązania. Pierwsze to wakacje kredytowe - ustawa, którą przyjęliśmy już wcześniej, jeszcze przed wyborami. Kierujemy tę ustawę do Sejmu, aby zrealizować nasze zobowiązania, aby dać oddech polskim rodzinom w spłacie rat kredytowych – podkreślił premier.

Przykładowo – jeśli rodzina ma kredyt o wartości 380 tys. zł na okres 25 lat przy oprocentowaniu 7,2 proc., to ich rata kapitałowo-odsetkowa wynosi 2734,44 zł. Korzystając z wakacji kredytowych, mogą zawiesić jedną ratę w każdym kwartale. Oznacza to, że rodzina będzie mogła przeznaczyć na inne potrzeby aż 10 937,75 zł.

Maksymalna skala programu wakacji kredytowych w 2024 r. obejmie około 1,7 mln umów kredytowych. Szacunkowa łączna wartość kredytów do objęcia wakacjami to około 268 mld zł.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ agz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.11.2023, 15:23
Źródło informacji KPRM
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ