Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Premier na EFNI: czas na odbudowę narodowej gospodarki

15.04.2025, 17:22aktualizacja: 15.04.2025, 17:22

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Konfederacja Lewiatan (1)
Konfederacja Lewiatan (1)
Kluczowe pytanie wiosennej edycji konferencji EFNI brzmi - jakie zmiany czekają europejski rynek pracy i jak się na nie przygotować? Odpowiedzą na nie liderzy biznesu, eksperci i decydenci, którzy spotykają się w dniach 15–16 kwietnia w Warszawie na wydarzeniu zorganizowanym przez Konfederację Lewiatan.

EFNI Wiosna 2025 to wyjątkowa edycja Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI) poświęcona przyszłości rynku pracy. Wiosenna odsłona EFNI odbywa się w trakcie trwania polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej i pod patronatem prezydencji.

Gościem specjalnym pierwszego dnia kongresu był Donald Tusk, premier RP.

„Kończy się era naiwnej globalizacji. Jeśli chcemy bezpiecznie budować państwo, to polskie firmy nie mogą czekać w kolejce za globalnymi graczami. Czas na odbudowę narodowej gospodarki, repolonizację rynku, kapitału” - mówił premier. „Kapitał ma narodowość, musimy zadbać w sposób bezwzględny o interesy polskich przedsiębiorców. Polskie firmy mogą liczyć na wsparcie polskiego rządu w inwestycjach” - dodał.

Jak wskazują organizatorzy EFNI, przyszłość pracy jest kluczowym wyzwaniem dla całej Unii Europejskiej i poszczególnych krajów członkowskich: z jednej strony jest wiele wspólnych kwestii do rozwiązania, jak choćby kryzys demograficzny i brak pracowników, które migracje zarobkowe stawiają w centrum zainteresowania. A z drugiej strony - postępująca transformacja technologiczna: robotyzacja, automatyzacja i sztuczna inteligencja zmieniają rynek pracy i tworzą nowe pola dyskusji: od kwalifikacji i kompetencji przyszłości, przez nowe regulacje np. pracy platformowej, po problemy zmniejszania liczby miejsc pracy i zmiany jej modelu np. w kierunku czterodniowego tygodnia pracy.

„Praca i jej sens zmieniały się na przestrzeni dziejów, pracowali najbiedniejsi, potem okazało się, że praca ma sens. Pracując, stawaliśmy się lepsi. Zmieniają się modele, technologie, praca staje się bliższa życiu rodzinnemu, bo wykonujemy ją w domu.  W przyszłości będziemy musieli spełniać życzenia młodych, dostosować rynek pracy do ich oczekiwań” - zauważył prof. Jerzy Buzek, przewodniczący Rady Programowej EFNI.

O wszystkich tych problemach i wyzwaniach uczestnicy EFNI rozmawiają w dialogu społecznym, który jest najlepszą europejską metodą poszukiwania rozwiązań, zawierania kompromisów i efektywnego wdrażania programów wzmacniania rynku pracy.

„Tak ważne wydarzenie jak polska prezydencja w UE nie mogło odbyć się bez naszego udziału. Zauważyliśmy, że przez pandemię i rozwój technologii wiele dzieje się w obszarze pracy. Postanowiliśmy skupić się na tym zagadnieniu, analizować je na wszelkie sposoby” - mówiła Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, witając uczestników i otwierając EFNI Wiosna 2025.

Organizatorzy wydarzenia podkreślają, że w dialogu trzeba uzgodnić nowe rozwiązania, które pogodzą wymogi konkurencyjności z jednej strony, z prawami i bezpieczeństwem socjalnym z drugiej. „W naszych debatach udział wezmą przedstawiciele administracji publicznej, biznesu, związków zawodowych, środowisk eksperckich, którzy odniosą się do tych problemów z różnych perspektyw” - wskazują.

Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan zauważył, że dziś jednym z głównych tematów na świecie i w Europie jest deregulacja, za którą „wzięto się na poważnie”. Według niego jest szansa, żeby dzięki tym działaniom powrócić do konkurencyjności rynkowej.

„Zajmujemy się deregulacją na poziomie europejskim. To jedno z zadań polskiej prezydencji w UE” -przekonywała Magdalena Maria Sobkowiak-Czarnecka, podsekretarz stanu ds. europejskich w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Podczas pierwszego dnia wiosennej edycji konferencji EFNI odbyło się szereg paneli dyskusyjnych, starających się odpowiedzieć na najważniejsze pytania związane z rynkiem pracy. Eksperci rozważali sens pracy w zmieniającym się świecie. Określali, jaką wartość ma praca w dobie gloryfikacji czasu wolnego i przedsiębiorczości?

Uczestnicy EFNI rozmawiają też o trendach na rynku pracy. Współczesny rynek pracy zmienia się w dynamicznym tempie pod wpływem globalizacji, cyfryzacji oraz zróżnicowanych oczekiwań zarówno pracowników, jak i pracodawców.

Zastanawiają się także, czy powinniśmy poszukiwać nowego modelu organizacji pracy. Według ekspertów w obliczu transformacji rynku pracy pojawia się kluczowe pytanie: czy dotychczasowe modele organizacji pracy nadal odpowiadają na wyzwania przyszłości? Uczestnicy dyskusji zwracają uwagę, że w czasach rosnącej elastyczności i niepewności należy budować stabilność zatrudnienia. Jednym ze sposobów może być wypracowanie mechanizmów wspierających skuteczne budowanie zespołów opartych na różnorodnych doświadczeniach i kompetencjach.

Uczestnicy wiosennej edycji Europejskiego Forum Nowych Idei podkreślają coraz większe znaczenie technologii. Pracujemy w czasach sztucznej inteligencji, na naszych oczach następuje rewolucja technologiczna, porównywalna z rewolucją przemysłową z XIX wieku. Istnieją przesłanki, że AI może nie tyle konkurować z człowiekiem, a posłużyć jako narzędzie będące w stanie wzmocnić i uzupełnić jego umiejętności.

Dla rynku pracy ważnym trendem jest kryzys demograficzny. Starzejące się społeczeństwo, kurcząca się liczba osób w wieku produkcyjnym oraz rosnące obciążenia systemów emerytalnych i opieki zdrowotnej stawiają przed pracodawcami i decydentami kluczowe wyzwania. Aby utrzymać konkurencyjność gospodarki, niezbędne jest dostosowanie polityki zatrudnienia oraz wdrażanie nowych rozwiązań, które pozwolą uwolnić potencjał starszych pracowników i niedoreprezentowanych grup społecznych.

Z kryzysem demograficznym łączą się coraz częściej występujące kryzysy psychiczne. Według ekspertów wspólnym wysiłkiem pracodawcy i pracownika należy budować odporność w świecie niepewności. Stres, niepewność, przebodźcowanie i zmiany cywilizacyjne wpływają na dobrostan ludzi niezależnie od branży czy poziomu zawodowego. Jednocześnie rośnie świadomość społeczna i oczekiwania wobec firm, by tworzyły środowisko pracy wspierające zdrowie psychiczne - nie tylko poprzez benefity, ale też styl zarządzania, komunikację czy kulturę organizacyjną.

Na pierwszy dzień EFNI zaplanowano panel ministrów, którego tematem jest przyszłość europejskiego zatrudnienia i jak wyobrażają ją sobie decydenci odpowiadający za prawo pracy i politykę społeczną w swoich krajach. Przedstawicielki rządów Polski, Hiszpanii i Litwy przedstawią odpowiedzi na takie wyzwania rynku pracy jak: automatyzacja, starzenie się społeczeństwa, zmieniające się modele zatrudnienia i rosnąca mobilność pracowników.

Wiosenne EFNI przynosi też dyskusję o dialogu jako efektywnym zarządzaniu zmianą, a także o próbach wzmacniania wspólnego rynku w dobie wyścigu o technologie. W ubiegłym roku dwa instytucjonalne raporty wysokiego szczebla - autorstwa Enrico Letty i Mario Draghiego - wywołały na całym kontynencie szeroką dyskusję na temat przyszłości gospodarczej unijnej dwudziestki siódemki. Ujęte w alarmistycznym tonie analizy sprowadzały się do stwierdzenia: „Europejczycy będą biednieć, jeśli UE nie dokona zmiany kursu”. Panuje zgoda, że jednym z podstawowych elementów pobudzania gospodarki powinno być wzmocnienie konkurencyjności, pogłębienie wspólnego rynku połączone z dalszym znoszeniem sektorowych barier i mobilizacja europejskiego kapitału do inwestycji. Zakończeniem pierwszego dnia EFNI będzie wieczór networkingowy i wizyta w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Gości EFNI oprowadzi po wystawie dyrektorka muzeum.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 15.04.2025, 17:22
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ