Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Prezydent Łodzi: samorządowcy powinni uczestniczyć w kształtowaniu zobowiązań klimatycznych

14.10.2021, 15:17aktualizacja: 14.10.2021, 15:20

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

© European Union / John Thys
© European Union / John Thys
Zielona transformacja może się powieść tylko wtedy, gdy władze lokalne i regionalne staną się partnerem światowych i krajowych przywódców; samorządowcy powinni uczestniczyć w kształtowaniu przyjmowanych zobowiązań klimatycznych – podkreśliła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska na posiedzeniu Europejskiego Komitetu Regionów w Brukseli.

Zdanowska wzięła udział w debacie z unijnym komisarzem ds. środowiska Virginijusem Sinkevicziusem. Jak podkreśliła, samorządy muszą stać się partnerem nie tylko w ramach konieczności dostosowywania „naszych małych ojczyzn” do celów klimatycznych, ale przede wszystkim w ramach współprojektowania działań i rozwiązań.

Według Zdanowskiej, „samorządowcy, jako gospodarze odpowiedzialni za lokalną zieloną transformację, powinni uczestniczyć w kształtowaniu przyjmowanych zobowiązań klimatycznych”.

„Potrzebujemy silnego wsparcia instytucji unijnych dysponujących siłą negocjacyjną na COP26. Natomiast my, samorządowcy musimy zintensyfikować nasze działania, aby przekonać decydentów, że szczebel samorządowy jest niezbędnym, a nawet najważniejszym elementem zielonej transformacji, który powinien być stałym partnerem planowania rozwiązań klimatycznych” – zaznaczyła prezydent Łodzi.

W swoim wystąpieniu przed Europejskim Komitetem Regionów komisarz Sinkevicziusem powiedział, że spośród 191 sygnatariuszy porozumienia paryskiego ponad 110 przedstawiło do tej pory nowe lub zaktualizowane krajowe plany działania. Zastrzegł jednak, że „redukcje emisji, które zaplanowali do 2030 roku, są dalekie od naszych ambicji, aby ograniczyć globalne ocieplenie do 1,5 stopnia”.

Jego zdaniem inaczej jest w przypadku Unii Europejskiej.

„Pakiet +Fit for 55+ dowodzi determinacji Komisji Europejskiej w +szybkim i intensywnym reagowaniu+. Oferowane przez nas międzynarodowe finanse są kolejnym dowodem” – powiedział komisarz.

Zdaniem Sinkevicziusa zbliżające się dwie duże międzynarodowe konferencje, poświęcona klimatowi COP26 w Glasgow w Szkocji i bioróżnorodności COP15 w Kunming w Chinach, przetestują zaangażowanie świata w zmianę status quo.

Średnia temperatura na Ziemi jest obecnie o 0,91-0,96 stopnia C wyższa niż pod koniec XIX wieku. Naukowcy uważają, że jeśli wzrośnie o więcej niż 2 stopnie w stosunku do temperatury sprzed epoki przemysłowej, drastycznie zwiększy się ryzyko niebezpiecznych i potencjalnie katastrofalnych zmian w środowisku. Dlatego porozumienie paryskie ma na celu ograniczenie wzrostu globalnej temperatury do znacznie poniżej 2 stopni i kontynuowanie wysiłków na rzecz ograniczenia go do 1,5 stopnia, gdyż znacznie obniżyłoby to ryzyko i skutki zmiany klimatu.

Unia Europejska jest trzecim co do wielkości emitentem gazów cieplarnianych na świecie, po Chinach i USA. UE chce ograniczyć te emisje o 55 proc. do 2030 roku, a do 2050 roku osiągnąć neutralność klimatyczną.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.10.2021, 15:17
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ