Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Projekt ustawy o zmianie ustawy o służbie cywilnej oraz niektórych innych ustaw (komunikat)

02.11.2022, 17:44aktualizacja: 02.11.2022, 17:46

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów informuje:

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o służbie cywilnej oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Szefa Służby Cywilnej.

Rząd chce odbiurokratyzować i uelastycznić nabór do służby cywilnej. Chodzi m.in. o zmianę podstawowej formy aplikowania – z papierowej na elektroniczną. Wprowadzone zostaną także zmiany w systemach czasu pracy, a zasady tworzenia i funkcjonowania komisji dyscyplinarnych będą bardziej elastyczne.

Najważniejsze rozwiązania:

- Uelastyczniony zostanie czas pracy.

Wprowadzony zostanie szerszy niż dotychczas katalog systemów i rozkładów czasu pracy, tj.: zadaniowy, skróconego tygodnia oraz system czasu pracy, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta. Jest to odpowiedź na zróżnicowaną specyfikę pracy urzędów.

W podstawowym oraz równoważnym systemie czasu pracy zmieni się sposób określania długości okresu rozliczeniowego oraz czas jego trwania. Z dotychczasowego określania w tygodniach nastąpi zmiana na miesiące. Umożliwi to korzystanie z dłuższych okresów rozliczeniowych (z obecnie maksymalnie 8 lub 12 tygodni).

- Przeprowadzanie naborów do służby cywilnej zostanie odbiurokratyzowane i uelastycznione.

Składanie dokumentów w formie elektronicznej stanie się podstawową formą aplikowania na wolne stanowisko pracy. Jednocześnie nadal możliwe będzie składanie dokumentów w postaci papierowej.

Komisja, która przeprowadza nabór, będzie mogła wyłaniać więcej niż pięciu najlepszych kandydatów – proporcjonalnie do liczby stanowisk, na które jest prowadzony nabór. Jednocześnie zniesione zostanie ograniczenie dotyczące liczby stanowisk, na które można ogłosić i prowadzić jeden nabór. Rozwiązanie to zwiększy efektywność naborów prowadzonych na kilka takich samych stanowisk.

- W służbie cywilnej nie będzie mogła być zatrudniona osoba, która od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. pracowała lub pełniła służbę w organach bezpieczeństwa państwa lub była współpracownikiem tych organów, w rozumieniu przepisów ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów.

Rozwiązanie to wiąże się koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznego państwa, szczególnie w sytuacji podwyższonego zagrożenia w związku z atakiem Rosji na terytorium Ukrainy.GA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

reb/ ann/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.11.2022, 17:44
Źródło informacji KPRM
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ