Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Prokuratura Krajowa: członkowie grupy przestępczej wystawiający fikcyjne faktury VAT usłyszeli zarzuty (komunikat)

27.03.2018, 12:30aktualizacja: 27.03.2018, 12:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- PK informuje:

Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie prowadzi śledztwo dotyczące działania w latach 2014 – 2017 na terenie między innymi województwa lubelskiego zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie popełniali przestępstwa skarbowe.

Po przesłuchaniu podejrzani zostali tymczasowo aresztowani

Dotychczas w toku śledztwa zabezpieczono ponad 600 faktur VAT o wartości kilkunastu milionów złotych, których wiarygodność jest weryfikowana w toku czynności procesowych.

Zarzuty dotyczące użycia oraz pośredniczenia w sprzedaży nierzetelnych faktur VAT o wartości około 1,5 miliona złotych przedstawiono 11 podejrzanym, którzy przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw.

Wobec czwórki z tych podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym: dozór Policji, poręczenia majątkowe i zakaz opuszczania kraju.

W dniu 22 marca 2018 roku przeprowadzono czynności związane z zatrzymaniem i ogłoszeniem zarzutów wobec kolejnych dwóch osób: Pawła K. i Jacka W.

Podejrzany Paweł K. usłyszał zarzuty dotyczące założenia i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, a Jackowi W. udziału w tej grupie. Obaj mężczyźni podejrzani są także o poświadczenie nieprawdy co do okoliczności mających znaczenie prawne w fakturach VAT dotyczących fikcyjnych transakcji związanych z wykonaniem usług oraz sprzedażą towarów. Faktury te, za odpłatnością, były przekazywane osobom prowadzącym działalność gospodarczą, w celu dokonania uszczupleń podatkowych.

Wystawione nierzetelne faktury VAT opiewały łącznie na kwotę co najmniej prawie 9 milionów złotych, a wartość wynikająca z nich podatku VAT wyniosła co najmniej prawie 1 milion 800 tysięcy złotych.

Na wniosek prokuratora Sąd zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. W przypadku podejrzanego Pawła K. Sąd zastrzegł, że ulegnie on zmianie z chwilą złożenia poręczenia majątkowego w kwocie 60 tysięcy złotych, połączonego z dozorem Policji i zakazem opuszczania kraju.

Zabezpieczono ponad 600 faktur VAT o wartości kilkunastu milionów złotych

Zgromadzony dotychczas w toku śledztwa materiał dowodowy wskazuje, że zarejestrowane na terenie województwa lubelskiego spółki i podmioty gospodarcze: VPK Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie, IF-POLSKA Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie, Wi-CAR Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie, PHU EURO MARK Sebastian Burda z siedzibą w Lublinie, MAK BUD Company Adam Kruszwicki z siedzibą w Lublinie, PHU HANDLOPEX Jarosław Wilkołaski z siedzibą w Lublinie, IKAR i IKAR-BUD Krzysztof Piętka w miejscowości Drzewce Kolonia, pod pozorem prowadzenia faktycznej działalności w latach 2013-2017 brały udział w procederze wystawiania nierzetelnych faktur VAT. Następnie były one „sprzedawane” innym podmiotom gospodarczym w celu umożliwienia zaniżania zobowiązań podatkowych.

Firmy wykorzystywane do przestępczego procederu były z reguły rejestrowane na osoby podstawione lub karane. Nie miały one faktycznych siedzib, nie posiadały pracowników i zaplecza infrastrukturalnego niezbędnego do prowadzenia działalności gospodarczej wynikającej z faktur. Utrudniony jest także dostęp do ich dokumentacji finansowo-księgowej. W toku śledztwa ujawniono liczne przypadki wzajemnych powiązań pomiędzy osobami, które zakładały, były udziałowcami lub reprezentowały poszczególne podmioty. Wskazuje to na to, że działalnością podmiotów gospodarczych faktycznie kierowała grupa tych samych osób.

Dotychczas w toku śledztwa zabezpieczono ponad 600 faktur VAT o wartości kilkunastu milionów złotych, których wiarygodność jest weryfikowana w toku czynności procesowych.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ tnt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.03.2018, 12:30
Źródło informacji PK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ