Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Prokuratura Okręgowa w Warszawie informuje:
W dniu 18 czerwca 2015 r. prokurator Prokuratury Okręgowej w Warszawie skierował do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia akt oskarżenia przeciwko Romanowi K. i Grażynie K. zarzucając im popełnienie wspólnie i w porozumieniu czynu z art. 183 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi w zw. z art. 12 kk.
Roman K. i Grażyna K. są oskarżeni o to, że w okresie od 19 do 30 kwietnia 2013r. dokonali manipulacji akcjami spółki B. SA notowanymi na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. poprzez składanie zleceń oraz zawieranie transakcji mogących wprowadzić w błąd co do rzeczywistego popytu i podaży oraz powodujących sztuczne ustalenie ceny akcji i zapewniających kontrolę nad popytem i podażą.Zawiadomienie w tej spawie złożyła Komisja Nadzoru Finansowego. Dochodzenie wszczęte zostało w dniu 4 lipca 2013 r.
Z materiału dowodowego wynika, iż manipulacja dokonana przez oskarżonych polegała na składaniu zleceń i zawieraniu transakcji w taki sposób, by bez istotnej zmiany stanu posiadania akcji spowodować sztuczne zwiększenie wolumenu obrotu akcjami spółki B. SA.
Nadto ustalono, iż zawarte transakcje na rachunkach oskarżonych zapewniały w okresie objętym zarzutem skuteczną kontrolę nad popytem i podażą akcji spółki B. SA, gdyż ponad 50% obrotu akcjami spółki B. SA zostało wygenerowane w wyniku realizacji zleceń złożonych z rachunków oskarżonych. Kontrola ta została osiągnięta z naruszeniem zasad uczciwego obrotu (art. 39 ust. 2 pkt 6 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi).
Powołany w sprawie biegły wskazał, iż zlecenia i transakcje zawierane były nie z zamiarem osiągnięcia zysku albo rzeczywistego nabycia lub zbycia akcji spółki B. SA, lecz z zamiarem sztucznego zwiększenia wolumenu obrotu tymi akcjami, zaś rzeczywistym zamiarem oskarżonych było osiągnięcie wolumenu obrotu akcjami spółki B. SA pozwalającego na utrzymanie akcji tej spółki w indeksie WIG20.
Badane zlecenia i transakcje nie powodowały istotnych zmian kursu akcji spółki B. SA, a zlecenia składane i transakcje zawierane były w celu dokonania manipulacji wolumenem obrotu.
Z ekonomicznego punktu widzenia te transakcje były skrajnie nieefektywne, ponieważ z żadnej ze wskazanych transakcji cross oskarżeni nie odnieśli i nie mogli odnieść bezpośredniego zysku. Oboje natomiast ponieśli stratę w wysokości prowizji maklerskich. Natomiast obserwatorzy zewnętrzni (inni inwestorzy) zaobserwowali bardzo wysoki wzrost wolumenu obrotu akcjami spółki B. SA, co bez możliwości stwierdzenia, że były to naprzemienne transakcje cross, wywoływało fałszywe wrażenie bardzo wysokiej płynności akcji.
Przesłuchana w charakterze podejrzanej G. K. nie przyznała się do zarzucanego jej czynu i odmówiła złożenia wyjaśnień w sprawie.Przesłuchany w charakterze podejrzanego R. K. nie przyznał się do zarzucanego mu czynu i złożył obszerne wyjaśnienia. Podkreślił w nich, że nie miał świadomości i zamiaru dokonania manipulacji na akcjach spółki B. SA.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ amt/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 25.06.2015, 12:20 |
Źródło informacji | Prokuratura Okręgowa w Warszawie |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |