Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Przekazywanie placówek oświatowych organizacjom pozarządowym

22.06.2015, 16:47aktualizacja: 22.06.2015, 16:47

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

stopka
stopka
"Organizacje pozarządowe lepiej trafiają w oczekiwania rodziców i uczniów - mówi wiceburmistrz Jarocina. - Miasto od dawna przekazuje placówki oświatowe z korzyścią dla opieki i poziomu edukacji".

Przekazywanie placówek oświatowych organizacjom pozarządowym to jeden z najbardziej kontrowersyjnych wątków zlecania zadań publicznych przez samorządy. W Jarocinie taki proces zaczął się już w 2003 roku.

W tym roku w Jarocinie przekształceniu uległo siedem placówek: cztery przedszkola, szkoła podstawowa, gimnazjum, szkolne młodzieżowe schronisko.

"Większość placówek edukacyjnych w gminie Jarocin jest prowadzona przez organizacje pozarządowe - mówi Robert Kaźmierczak, wiceburmistrz Jarocina. - Dlaczego przekształcamy? Żeby rodzice mieli większy wpływ na funkcjonowanie tych placówek. Żeby były one bardziej zakorzenione w lokalnej społeczności" - dodaje.

Robert Kaźmierczak podkreśla, że organizacje pozarządowe potrafią lepiej trafiać w oczekiwania rodziców i uczniów placówek. "Główne korzyści ze zmiany to wydłużenie godzin opieki nad dzieckiem oraz, co najważniejsze, podwyższenie poziomu edukacji" - mówi Kaźmierczak. Jak podkreśla, potwierdzają to lepsze wyniki testów, a jako wartość dodaną można uznać zaktywizowanie rodziców i lokalnego środowiska w różnych działaniach. "Dzięki szkole wsie żyją społecznie, kulturalnie etc." - dodaje.

A jak wygląda kwestia oceny działalności zmienionych placówek? W systemie oświaty ewaluacja jest prowadzona przez jednostki państwowe np. kuratorium oświaty. Do takich raportów wgląd ma każdy.

"Ewaluacja szkoły jest przedstawiana np. na ogłoszeniach parafialnych. Pokazuje to ogromną wspólnotowość, jaka nawiązała się między szkołą a lokalną parafią - mówi wiceburmistrz. - Widzimy jeszcze konieczność przeprowadzenia ewaluacji w zakresie jakości zarządzania organizacjami prowadzącymi placówki" - dodaje.

Kaźmierczak wskazuje także, że mimo początkowych oporów mieszkańcy przekonują się do tych zmian, szczególnie gdy widzą, że mogą aktywnie uczestniczyć w życiu szkoły. Warto podkreślić, że m.in. za działania w zakresie oświaty Jarocin otrzymał tytuł "Samorządowy Lider Zarządzania" w konkursie prowadzonym przez Związek Miast Polskich.

Zmiana placówki oświatowej z publicznej na społeczną, prowadzoną przez organizacje pozarządową, zakorzenioną lokalnie to długotrwały i dość skomplikowany proces. W tej zmianie trzeba przewidzieć zaangażowanie dotychczasowej kadry szkoły, rodziców, radnych, społeczności lokalnej. Wsparcie przy przygotowywaniu takiego procesu możliwe jest dzięki Modelowi Kontraktowania Usług Społecznych, który wspiera wprowadzanie zmian w zakresie zlecania realizacji zadań publicznych organizacjom pozarządowym. Więcej na stronie: www.zlecaniezadan.pl.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 22.06.2015, 16:47
Źródło informacji Centrum Inicjatyw Obywatelskich
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ