Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Puda: jak najwięcej środków UE należy przekierować na dywersyfikację źródeł energii

08.09.2022, 10:25aktualizacja: 08.09.2022, 10:29

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/M. Kmieciński (1)
PAP/M. Kmieciński (1)
"Jako beneficjenci musimy >>stanąć na głowie<<, aby udało się jak najwięcej środków finansowych przekazać na cele związane z dywersyfikacją źródeł energii” – podkreślił w Karpaczu minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Podczas panelu poświęconego funduszom unijnym, który odbył się w ramach Forum Ekonomicznego, minister mówił o kierunkach, w których - w jego ocenie - powinny być kierowane środki UE z kolejnej perspektywy.

„Wiemy, że narracja, do (momentu) rozpoczęcia wojny w Ukrainie głównie opierała się na tym, że musimy być krajem bardziej ekologicznym, Europa musi być bardziej zielna. (…) Okazuje się, że w trudnym czasie kryzysu te wszystkie zapowiedzi, które były bardzo długo podtrzymywane, się trochę nie sprawdzają – ocenił Puda. - Zapowiedzi, które były formułowane odnośnie chociażby >>Fit for 55<< doprowadzają do tego, że Europa stoi przed potężnym wyzwaniem energetycznym, być może potężnym kryzysem energetycznym” – dodał.

W ocenie ministra, przekierowywanie środków unijnych powinno „dać nam przynajmniej trochę nadziei” na to, że uniezależnimy się od zagranicznych źródeł energetycznych. Jego zdaniem, w tych okolicznościach nadal istotne pozostają jednak tematy, takie jak transport miejski czy np. infrastruktura w miastach i sąsiadujących z nimi gminach.

Minister zwrócił uwagę na problemem wkładu własnego, wskazując, że w mniejszym stopniu dotyczy dużych miast.

„W mniejszych miejscowościach stajemy przed poważnym wyzwaniem, związanym z wkładem własnym. (…) Środków na wkład własny w samorządach trzeba szukać. Im mniejszy samorząd, tym ten problem jest większy” – zaznaczył Puda.

Zdaniem ministra, w tej sytuacji trzeba znaleźć sposób na wsparcie samorządów gmin, aby mogły finansować inwestycje z środków europejskich.

Również w ocenie profesora Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu Bartłomieja Nity, obecna sytuacja gospodarcza i geopolityczna będzie rzutowała na alokację środków UE w przyszłości. Zdaniem naukowca, szczególnie dotyczy to inwestycji w energetykę.

„Wygląda to bardzo różnie w krajach Unii Europejskiej. Niektóre z tych krajów są w większym stopniu samowystarczalne, a niektóre są bardzo uzależnione od źródeł zewnętrznych. Myślę, że bezpieczeństwo energetyczne mieszkańców Polski jak i całej Unii Europejskiej obecnie jest jednym z kluczowych priorytetów” – podkreślił prof. Nita.

Jeśli chodzi o kwestie finansowe – jak zauważył naukowiec - środki unijne nigdy nie będą wystarczające.

„Pojawia się problem wkładu własnego, pojawia się problem odpowiedniej alokacji tych środków i odpowiedniego zarządzania centralnymi funduszami, które są dedykowane na potrzeby wsparcia regionów” – wskazał.

Od wtorku w Karpaczu trwa XXXI Forum Ekonomiczne. W trakcie dorocznego sympozjum odbędzie się w sumie ponad 300 wydarzeń – przede wszystkim debat z udziałem polityków, przedstawicieli biznesu oraz kultury i nauki. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji Forum Ekonomicznego jest „Europa w obliczu nowych wyzwań”.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 08.09.2022, 10:25
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ