Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Reakcja Unii Europejskiej i organizacji sportowych na wojnę Rosji z Ukrainą (analiza)

28.04.2022, 13:11aktualizacja: 28.04.2022, 13:27

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

© European Union 2022 - Source : EP
© European Union 2022 - Source : EP
Ministrowie sportu UE wyrazili poparcie dla inicjatyw, których celem jest pomoc ukraińskim sportowcom. Francuska minister sportu Roxana Maracineanu pochwaliła w szczególności kluby sportowe z krajów, które przyjmują ukraińskich sportowców - czytamy w analizie Think Tanku Parlamentu Europejskiego.

W raporcie poświęconym wpływowi rosyjskiej agresji na Ukrainę Think Tank PE przyjrzał się m.in. reakcji Unii Europejskiej i europejskiego sektora sportu. Jak podano, 4 kwietnia - w trakcie francuskiej prezydencji w Radzie UE - ministrowie sportu UE wyrazili poparcie dla inicjatyw, których celem jest pomoc ukraińskim sportowcom w kontynuowaniu ich działalności. "Francuska minister sportu Roxana Maracineanu pochwaliła w szczególności kluby sportowe z krajów, które przyjmują ukraińskich sportowców, zapewniają im niezbędną infrastrukturę i sprzęt, a także sprzyjają ich integracji w klubach i drużynach" - napisano.

Dodano, że „ministrowie UE obejrzeli także nagranie wideo z wypowiedzią swojego ukraińskiego odpowiednika Vadyma Huttsaita, który wezwał do zwiększenia sankcji wobec rosyjskich i białoruskich sportowców. Spyros Capralos, prezes Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich, przypomniał o współpracy z narodowymi komitetami olimpijskimi z Polski, Finlandii, Estonii, Rumunii, Austrii i Włoch oferującymi zakwaterowanie i sprzęt sportowy ukraińskim sportowcom" - czytamy.

Wśród inicjatyw podejmowanych przez organizacje sportowe autorzy analizy wymienili m.in. udzieloną przez Węgierski Związek Pływacki pomoc w kontynuowaniu treningów ukraińskiej narodowej drużyny pływackiej juniorów.

„Włoska Federacja Pływacka zorganizowała obóz szkoleniowy dla 12 elitarnych pływaków i czterech trenerów z Ukrainy. Włochy gościły również ukraińską drużynę narodową w pływaniu artystycznym oraz 30 młodych ukraińskich siatkarzy. Podobnie półprofesjonalna ukraińska żeńska drużyna piłkarska znalazła schronienie i nowe miejsce do treningów w klubie niemieckiej Bundesligi 1.FC Köln" - zwrócili uwagę.

Jak wskazali, również narodowe federacje kajakowe z całej Europy zaoferowały wsparcie ukraińskim sportowcom dotkniętym trwającym konfliktem. "Międzynarodowa Federacja Kajakowa koordynuje pomoc udzieloną ponad 120 osobom, w tym 51 seniorom, 51 juniorom i 25 zawodnikom parakajakarstwa. Starsi zawodnicy otrzymali zakwaterowanie w Rumunii i Bułgarii, a juniorzy zostali przyjęci w różnych miejscach w Polsce, na Węgrzech, we Francji, w Niemczech i Estonii" - podali.

W raporcie omówiono również wieloletni związek rosyjskiego koncernu gazowego Gazprom z europejskim futbolem. "Sponsoring jest poręcznym narzędziem dla reżimów pragnących oczyścić swoją reputację, a Rosja wykorzystywała go w tym celu, promując jednocześnie swoje biznesy. Sposób, w jaki Gazprom zainwestował w niektóre europejskie ligi narodowe, wiele mówi o tym interesie. Gazprom był głównym sponsorem Schalke 04 - klubu piłkarskiego z siedzibą w w jednym z niemieckich okręgów produkujących węgiel od 2007 roku, kiedy Niemcy odchodziły od węgla na rzecz gazu ziemnego i kiedy gazociąg Nord Stream 1 wchodził w końcową fazę projektowania. 28 lutego spółka Schalke 04 ogłosiła, że zakończyła partnerstwo z Gazpromem" - podsumowano.

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.04.2022, 13:11
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ