Newsletter

Polityka i społeczeństwo

RPO ws. ograniczania wstępu na imprezy sportowe (komunikat)

15.10.2015, 18:21aktualizacja: 15.10.2015, 18:21

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- RPO informuje:

W wystąpieniu do Ministra Administracji i Cyfryzacji Rzecznik Praw Obywatelskich poruszył problem ograniczania wstępu kibiców na mecze sportowe. Ze skarg wpływających do Biura RPO wynika, że na niektóre mecze wstęp mieli wyłącznie kibice z powiatu, w którym znajduje się dany klub sportowy. Przy próbie wejścia na mecze skarżący, z zakupionymi już biletami, nie byli wpuszczani ze względu na swoje miejsce zamieszkania.

Jednym z aspektów realizacji konstytucyjnego prawa dostępu obywateli do dóbr kultury jest dostęp do kultury fizycznej, która stanowi część szeroko pojętej kultury narodowej, chronionej przez prawo. Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane wyłącznie w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej albo wolności i praw innych osób.

Rzecznik Praw Obywatelskich wskazał, że znane są mu problemy, z jakimi borykają się organizatorzy sportowych imprez masowych, próbując wszelkimi dostępnymi środkami i metodami zapobiegać aktom chuligaństwa i przemocy „stadionowej”. Niemniej jednak podczas organizowania tego typu imprez sportowych należy pamiętać o przestrzeganiu przepisów powszechnie obowiązującego prawa, w szczególności ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych ustawy o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania.

Zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie imprez masowych, organizator masowej imprezy sportowej może odmówić na nią wstępu i przebywania osobie, której dane znajdują się w bazie danych prowadzonej przez Komendanta Głównego Policji lub objętej zakazem klubowym lub zakazem zagranicznym. Przepisy odnoszą się jednak wyłącznie do odmowy zakupu biletu i nie mają zastosowania do osób, które bilet taki już kupiły.

W przypadku odmowy wejścia na mecz, o potencjalnym zagrożeniu dla bezpieczeństwa i porządku publicznego również nie decydują ogólne cechy osób (w tym ich miejsce zamieszkania) czy zachowania, jakich dopuszczała się dana osoba podczas poprzednich imprez masowych, lecz tylko i wyłącznie stan lub zachowanie osoby bezpośrednio przed wejściem na mecz.

Adriana Lotolc, Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego Biura RPO: ograniczenie wejścia na imprezę masową tylko dla mieszkańców określonego powiatu budzi poważne wątpliwości co do zgodności z ustawą o bezpieczeństwie imprez masowych, jak i co do możliwości wprowadzenia takiego ograniczenia w świetle konstytucyjnie chronionej wolności korzystania z dóbr kultury.

Wystąpienie do MAiC ws. ograniczania wstępu na imprezy sportowe.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ tnt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.10.2015, 18:21
Źródło informacji PAP Legislacja
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ