Newsletter

Polityka i społeczeństwo

RPO ws. wyroku Trybunału w Strasburgu (komunikat)

12.04.2016, 11:46aktualizacja: 12.04.2016, 11:46

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- RPO informuje:

Punkt wyjścia - wyrok Trybunału w Strasburgu:

Czy inne kraje europejskie będą wydawały Polsce osoby w ramach europejskiego nakazu aresztowania (ENA), skoro warunki bytowe w polskich jednostkach penitencjarnych nie spełniają europejskich standardów?

Zgodnie z orzeczeniem Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu z 5 kwietnia państwo rozpoznające wniosek w ramach ENA będzie mogło zweryfikować, jakie warunki bytowe panują w jednostkach penitencjarnych kraju, który wnosi o wydanie osoby.

# # #

Wyrok:

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że „należy odroczyć wykonanie europejskiego nakazu aresztowania w razie rzeczywistego niebezpieczeństwa nieludzkiego lub poniżającego traktowania wynikającego z odnoszących się do zainteresowanej osoby warunków pozbawienia wolności panujących w wydającym nakaz państwie członkowskim. Jeśli nie można wykluczyć występowania tego niebezpieczeństwa w rozsądnym terminie, organ odpowiedzialny za wykonanie nakazu powinien zdecydować, czy należy umorzyć procedurę przekazywania”.

Do Trybunału zwrócił się sąd niemiecki z pytaniem, czy skoro warunki bytowe w przeludnionych węgierskich i rumuńskich zakładach karnych naruszają prawa podstawowe (w szczególności Kartę praw podstawowych Unii Europejskiej zakazujące nieludzkiego lub poniżającego traktowania lub karania), należy przekazać tym krajom zatrzymanych w ramach ENA (w przypadku obywatela Rumunii chodziło o wykonania kary za jazdę bez prawa jazdy, w przypadku obywatela Węgier – o postępowanie karne w sprawie kradzieży z włamaniem).

Tymczasem niemiecki sad wiedział, że w wyrokach z dnia 10 czerwca 2014 r. i 10 marca 2015 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał, że Rumunia i Węgry naruszyły prawa podstawowe ze względu na przeludnienie, którym odznaczają się ich zakłady karne.

# # #

Polskie prawo:

Polska od lat napominana jest przez międzynarodowe instytucje, by podniosła standardy dla więźniów. Dla jednego więźnia w celi wieloosobowej powinny być przynajmniej 4 m2, a w jednoosobowej – 6 m2.

Tymczasem polskie przepisy wyznaczają normę 3 m2 przestrzeni życiowej (a w niektórych sytuacjach – nawet poniżej tego standardu prawnego).

# # #

Jak jest w innych krajach:

- we Francji przestrzeń mieszkalna w celi na jednego więźnia to 4,7-9 m2,

- w Wielkiej Brytanii – od 4,5 do 7 m2,

- w Hiszpanii – od 9 do 10 m2,

- we Włoszech – od 7 do 9 m2 .

# # #

Prawo i zobowiązania międzynarodowe:

- Art. 40 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej zakaz stosowania tortur, okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania lub karania

- Zakaz tortur oraz okrutnego, nieludzkiego i poniżającego traktowania lub karania wynika także wprost z zapisów Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych. Powyższy pakt wskazuje również na konieczność humanitarnego traktowania każdej osoby pozbawionej wolności, z poszanowaniem przyrodzonej godności człowieka .

- Konwencja ONZ (ratyfikowana przez Polskę) o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności

- Konwencja w sprawie zakazu stosowania tortur oraz innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania

- Protokół fakultatywny do Konwencji (zobowiązuje do zapewnienia osobom pozbawionym wolności praw i zasad w nich określonych oraz respektowania zakazu stosowania tortur oraz nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania).

- Wzorcowe reguły minimalne Narodów Zjednoczonych dotyczących postępowania z więźniami (tzw. Reguły Mandeli)

# # #

Polska oceniana przez międzynarodowe gremia:

Europejski Komitet do spraw zapobiegania torturom oraz nieludzkiego lu poniżającego traktowania albo karania (CPT):

- W 1996 r. Europejski Komitet do Spraw Zapobiegania Torturom oraz Nieludzkiego lub Poniżającego Traktowania albo Karania (CPT) wydał Polsce zaleceni podniesienia normy mieszkaniowej na jednego więźnia do 4 m2.W każdym kolejnym raporcie Komitet podkreślał, że istniejąca w Polsce norma 3 m2 nie jest wystarczająca. Komitet wezwał Polskę do respektowania standardu minimalnego.

- W czasie ostatniej wizyty w 2013 r. Komitet zalecił polskim władzom tak szybko, jak to możliwe, zmianę przepisów, tak, by we wszystkich jednostkach penitencjarnych na jednego osadzonego przypadały co najmniej 4 m2 w celach wieloosobowych i co najmniej 6 m2 w celach jednoosobowych, nie wliczając w to powierzchni zajmowanej przez kąciki sanitarne znajdujące się w celi.

- 15 grudnia 2015 r. CPT w raporcie Living space per prisoner in prison establishments znowu rekomendował polskim władzom minimalny standard 4 m2 .

Komitet przeciwko torturom (CAT) ONZ:

- Komitet Przeciwko Torturom (CAT), który rozpatrując V i VI sprawozdanie okresowe Polski z realizacji postanowień Konwencji w sprawie zakazu stosowania tortur, wskazał, że polski standard 3 m2 na jedną osobę nie jest zgodny z europejskim standardem przewidującym co najmniej 4 m2.

- CAT uznał, że problem przeludnienia zakładów karnych w Polsce nie został jeszcze rozwiązany. Wezwał Polskę do zapewnienia, by warunki panujące w zakładach karnych odpowiadały co najmniej Standardom Minimalnym Postępowania z Więźniami z dnia 31 lipca 1957 r.

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu:

- Zajmował stanowisko w kontekście spraw dotyczących m.in. przeludnienia jednostek penitencjarnych i w wielu sprawach uznawał przeludnienie za samodzielną i wystarczającą przesłankę do uznania, że nastąpiło naruszenie art. 3 Konwencji: Orzeczenia w sprawach: Orchowski przeciwko Polsce oraz Sikorski przeciwko Polsce .

- Zawierają one zasady którymi kieruje się Trybunał przy ocenie, czy nastąpiło naruszenie art. 3 Konwencji.

- W sprawie Orchowski przeciwko Polsce Trybunał powołał się na rekomendacje CPT wydane polskim władzom. Podkreślił także, że Trybunał będzie stale powtarzać, iż według norm zalecanych przez Konwencję o zapobieganiu torturom oraz nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu albo karaniu przestrzeń przydzielana każdemu więźniowi w polskich zakładach karnych powinna być większa niż krajowe minimum ustawowe, a więc 4 m2.

- Z kolei w sprawie w sprawie Sikorski przeciwko Polsce Trybunał wskazał, że standardem przekraczającym normę prawa krajowego w kwestii powierzchni mieszkalnej w jednostkach penitencjarnych są 4 m2 rekomendowane przez Radę Europy.

-Przypomniał także, że nawet w sytuacjach, gdy osadzonemu była przyznana większa powierzchnia w celi, w tym także między 3m2 a 4 m2, to biorąc pod uwagę ciasnotę połączoną z brakiem świeżego powietrza i odpowiedniego oświetlenia, Trybunał orzekł naruszenie artykułu 3 Konwencji.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ ale/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.04.2016, 11:46
Źródło informacji PAP Legislacja
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ