Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Ruda Śląska: Dzięki dofinansowaniu z UE mieszkania dla uchodźców z Ukrainy

22.02.2023, 13:14aktualizacja: 22.02.2023, 13:47

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Zdjęcie ilustracyjne; Fot. PE
Zdjęcie ilustracyjne; Fot. PE
5 mln zł ze środków Unii Europejskiej otrzyma Ruda Śląska na adaptację nieużytkowanych lokali miejskich. Powstanie w nich 28 mieszkań o charakterze socjalnym, które będą przeznaczone do tymczasowego zakwaterowania obywateli Ukrainy - poinformował ratusz. W dalszej perspektywie lokale te mają być wykorzystywane jako mieszkania o najmie socjalnym.

"Wszyscy mamy nadzieję, że rosyjska agresja na Ukrainę jak najszybciej się zakończy, a zanim to nastąpi, cały czas będziemy pomagać naszym sąsiadom uciekającym przed wojną - podkreśla prezydent Rudy Śląskiej Michał Pierończyk. - W tym przypadku nie musimy zabezpieczać wkładu własnego, przyznane nam dofinansowanie ma w całości pokryć koszty projektu" - podkreśla.

Adaptację przejdzie 26 zdegradowanych lokali mieszkalnych oraz 3 lokale użytkowe. Utworzonych zostanie 28 mieszkań o charakterze socjalnym. Jak zaznacza samorząd, kiedy lokale nie będą już potrzebne obywatelom Ukrainy, zostaną wykorzystane jako mieszkania o najmie socjalnym i będą służyć społeczności lokalnej.

Z komunikatu miejskiego wynika, że w zależności od stanu danego lokalu, do wykonania jest m.in. wymiana stolarki drzwiowej i okiennej, naprawa sufitów i tynków, wymiana i rozbudowa instalacji wodno-kanalizacyjnej, montaż urządzeń sanitarnych, zlewozmywaka czy kuchenki elektrycznej oraz wykonanie robót wykończeniowych. Realizacją inwestycji zajmuje się Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. Trwa już procedura wyłonienia wykonawcy pierwszego etapu zadania, obejmującego 10 mieszkań.

Koszt projektu ma wynieść 5 mln zł. "Środki w tej kwocie pozyskaliśmy z funduszy Unii Europejskiej z puli na zapewnienie tymczasowego zakwaterowania dla obywateli Ukrainy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 - informuje wiceprezydent Aleksandra Skowronek. - Z kolei w grudniu ubiegłego roku przyznano nam z RPO 232 tys. zł na dodatkowe wyposażenie dla szkół, w których uczą się uczniowie z Ukrainy" - przypomina.

Ruda Śląska w trakcie ostatnich dwunastu miesięcy gościła z różnym natężeniem kilka tysięcy ukraińskich uchodźców. Pierwsi uchodźcy pojawili się na terenie miasta już 26 lutego ubiegłego roku. Dotychczas z pomocy dotyczącej zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia skorzystało ponad 1000 osób. Obecnie w punktach zakwaterowania koordynowanych przez miasto przebywa ponad 80 osób.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.02.2023, 13:14
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ