Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Ruszyła druga wielka "Kumulacja Aktywności"

08.09.2014, 11:10aktualizacja: 08.09.2014, 11:10

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Foto 4
Foto 4
Ruszyła druga edycja akcji "Kumulacja Aktywności" – programu zachęcającego gimnazjalistów do aktywności fizycznej. Po raz kolejny znani i utytułowani sportowcy poprowadzą z młodzieżą bezpłatne treningi m.in. z łucznictwa, akrobatyki i szermierki.

Autorskie zajęcia przygotowane przez 70 wybitnych sportowców będą prowadzone od września 2014 r. do kwietnia 2015 r. w kilkudziesięciu miastach na terenie całej Polski (na basenach, boiskach, w klubach, na stokach i lodowiskach). Weźmie w nich udział ponad 1400 uczniów gimnazjów.

"Namówiliśmy ikony polskiego sportu, które to ikony są w stanie przekazać młodzieży wszystko to, co najlepsze ze swojej wiedzy i dokonań. Mam nadzieję, że w przyszłości ci młodzi wyrosną na równie fantastycznych sportowców" – powiedział podczas piątkowej konferencji w hali Arena Ursynów prezes Totalizatora Sportowego, Wojciech Szpil.

Minister sportu, Andrzej Biernat, który objął patronatem tegoroczną edycję programu zaznaczył, że program dedykowany jest gimnazjalistom, bo jest to grupa "najbardziej zagrożona niechęcią do wychowania fizycznego, woląc zupełnie inną aktywność, niekoniecznie związaną z ruchem".

"Kumulacja Aktywności" jest programem Fundacji LOTTO Milion Marzeń. I edycja, w której wzięło udział 50 wybitnych sportowców i 1200 uczniów zakończył się wielkim sukcesem. "90 proc. gimnazjalistów, którzy wzięli udział w zajęciach potwierdziło, że zauważa pozytywne zmiany w sobie i swoim życiu, czują lepszy kontakt z rówieśnikami i uważają się za bardziej otwartych. Po zakończeniu treningów ok. 80 proc. uczestników potwierdziło chęć kontynuowania sportu w sposób zorganizowany" – wyliczał Bartosz Mielecki, prezes Fundacji LOTTO Milion Marzeń. Jego zdaniem to dowodzi, że to świetna formuła, która przynosi oczekiwane rezultaty.

Dlatego do II edycji programu Fundacja zaangażowała aż 70 wybitnych sportowców, m.in. mistrza olimpijskiego w judo Pawła Nastulę, czterokrotną olimpijkę i wielokrotną mistrzynię świata w kajakarstwie Elżbietę Urbańczyk-Baumann oraz srebrnego medalistę mistrzostw Polski w pływaniu i koszykówce Wojciecha Urbaniaka.

Od września tego roku aż do kwietnia 2015 r. każdy z nich przeprowadzi około 36 zajęć ogólnorozwojowych. Wezmą w nich udział ok. 20-osobowe grupy gimnazjalistów wyłonione przez sportowców spośród najmniej aktywnej młodzieży.

Jak powiedziała Renata Mauer-Różańska, dwukrotna mistrzyni igrzysk w strzelectwie, jej treningi będą się skupiać na ćwiczeniach służących dobrej kondycji i dobremu samopoczuciu. "Właśnie to jest najbardziej potrzebne naszej młodzieży ponieważ 'ćwiczy' ona bardzo statycznie, siedząc przed komputerem lub w szkolnych ławkach" – oceniła.

Mistrzyni zaznaczyła, że jej program treningowy pomoże także w procesie uczenia się. "Dobrze dotleniony mózg lepiej pracuje" – dodała.

Dwukrotny złoty medalista igrzysk w wioślarstwie, Tomasz Kucharski, zamierza natomiast postawić na treningi gimnastyczne z elementami akrobatyki sportowej. "Takie ćwiczenia cieszyły się największą popularnością w pierwszej edycji programu, w której brałem udział" – mówił Kucharski.

Przy okazji zapowiedział, że na jego zajęciach nie zabraknie sportowych form tanecznych. "Udało mi się namówić do współpracy mistrzynię świata w tej dziedzinie" – chwalił się wioślarz.

Program "Kumulacja Aktywności" powstał po publikacji badań CBOS na temat aktywności wśród gimnazjalistów. Wynika z nich, że co trzeci uczeń ogranicza zajęcia tylko do lekcji wychowania fizycznego, a sport kojarzy z negatywnymi emocjami. Badania wykazały także, że na dzieci duży wpływ mogą mieć sportowcy, którzy są dla nich autorytetami i wzorami do naśladowania.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 08.09.2014, 11:10
Źródło informacji Totalizator Sportowy
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ