Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Rzecznik Finansowy zacieśnia współpracę z Irlandią i europejskim FIN-NETem

10.09.2021, 10:33aktualizacja: 10.09.2021, 13:24

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP/S. Leszczyński (1)
Fot. PAP/S. Leszczyński (1)
Rzecznicy Finansowi Polski - prof. Mariusz Golecki oraz Irlandii - Ger Deering zadeklarowali podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu (7-9 września 2021 r.) zacieśnienie współpracy w celu wzmocnienia ochrony konsumentów z obu krajów na rynkach finansowych.

Jak podkreślił prof. Golecki, współpraca z irlandzkim rzecznikiem jest dla Polski istotna, ponieważ Ger Deering jest przewodniczącym INFO Network, czyli sieci podmiotów i organizacji zajmujących się rozwiązywaniem sporów między konsumentami a instytucjami finansowymi na wielu światowych rynkach.

Polski rzecznik zapowiedział, że zamierza aktywnie włączać się w działalność w skali europejskiej - na forum organizacji FIN-NET, w której prace również zaangażowany jest Rzecznik Finansowy Irlandii.

„Od dłuższego czasu w całej Europie toczą się dyskusje, w jaki sposób bardziej skutecznie chronić klientów instytucji finansowych” - mówił dziennikarzom Mariusz Golecki.

W tym kontekście obaj rzecznicy wskazywali na kwestie związane z obsługą 20-tysięcznej Polonii w Irlandii oraz obywateli irlandzkich w Polsce.

„Istotne jest dla nas, aby zarówno Polacy, jak i Irlandczycy mogli swobodnie przemieszczać się pomiędzy krajami” - mówił Ger Deering. Zwrócił m.in. uwagę na konieczność egzekwowania prawa do irlandzkiej emerytury dla Polaków powracających do ojczyzny po kilkunastu latach pracy w Irlandii.

„Są przepisy europejskie, które to regulują, jednak nie zawsze jest to takie proste w praktyce” - mówił irlandzki rzecznik.

Według niego, konieczne jest zapewnienie w skali całej Europy poczucia bezpieczeństwa dla konsumentów, którzy chcą korzystać z usług finansowych poza krajami zamieszkania.

Ponadto jednym z wyzwań dla państw europejskich są tzw. nieautoryzowane transakcje, zwłaszcza transgraniczne, i związane z nimi przestępstwa - wyłudzenia i oszustwa.

Według prof. Goleckiego, doświadczenia irlandzkiej instytucji Rzecznika Finansowego są ważne dla strony polskiej również z uwagi na to, że po 6 latach istnienia urzędu Rzecznika Finansowego w Polsce należy rozważyć rozszerzenie i wzmocnienie jego kompetencji. A Rzecznik Finansowy w Irlandii ma uprawnienia m.in. do prowadzenia mediacji i rozstrzygania sporów, przejmując częściowo kompetencje sądów.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 10.09.2021, 10:33
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ