Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Senat jednogłośnie podjął uchwałę w 600. rocznicę nadania praw miejskich Łodzi (komunikat)

27.07.2023, 11:05aktualizacja: 27.07.2023, 11:16

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Centrum Informacyjne Senatu informuje:

27 lipca 2023 r. Izba jednogłośnie podjęła uchwałę w 600. rocznicę nadania praw miejskich Łodzi.

W uchwale Senat podkreśla niezwykłe znaczenie Łodzi i docenia wkład tego miasta i jego mieszkańców w rozwój Polski. Senatorowie wskazują, że w różnych okresach historycznych – zarówno Łodzi przemysłowej opisanej przez Władysława Reymonta w powieści „Ziemia obiecana”, jak i bezpośrednio po II wojnie światowej, kiedy Łódź pełniła rolę nieformalnej stolicy Polski, miasto odciskało istotne piętno na całym kraju.

W uchwale przypomniano najważniejsze wydarzenia z historii Łodzi od nadania jej praw miejskich w 1423 r. przez króla Władysława Jagiełłę. Początkowo rozwijała się jako miasteczko rolnicze, z czasem stała się lokalnym ośrodkiem handlowym i rzemieślniczym. Rozwój miasta został przerwany w okresie najazdów szwedzkich w XVII w., które doprowadziły do jego upadku i znacznego wyludnienia. W 1798 r. Łódź stała się miastem rządowym, a w czasie zaborów należała do Imperium Rosyjskiego. Jak zaznaczają senatorowie, rozwój Łodzi związany jest z włączeniem jej w 1820 r. do grupy osad przemysłowych jako ośrodka tkackiego i sukienniczego. Wtedy rozpoczął się najbardziej dynamiczny rozwój miasta, tzw. Łodzi przemysłowej, do której przybywali ci, którzy widzieli w niej szansę na lepsze życie. Do wybuchu I wojny światowej w 1914 r. ludność Łodzi przekroczyła pół miliona, a miasto było jednym z kilku najszybciej rozwijających się miast na świecie, zmieniając się w silny ośrodek wielkoprzemysłowy. Jednym z symboli Łodzi stały się rody przemysłowców: Scheiblerów, Grohmanów, Poznańskich, a miasto miało charakter wielonarodowy i wielokulturowy, z dominującymi grupami ludności polskiej, żydowskiej i niemieckiej.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Łódź była drugim co do wielkości miastem II RP, utrzymując swój wieloetniczny charakter. Jako pierwsza w II RP w 1919 r. wprowadziła powszechny obowiązek szkolny, finansowała budowę sieci szpitali i nowoczesnych szkół, a w 1939 r. magistrat wsparł utworzenie jednego z pierwszych w Europie muzeów sztuki nowoczesnej. W czasie II wojny światowej Łódź bardzo dotkliwie doświadczyła niemieckiej okupacji, a jej ludność zmniejszyła się z 680 tys. do ok. 300 tys. w wyniku prawie całkowitej eksterminacji Żydów, wysiedlenia dużej części Polaków, a następnie powojennych wyjazdów Niemców.

Senatorowie przypominają też, że okres po II wojnie światowej to okres ponownego dynamicznego rozwoju miasta, w którym powstały pierwsze wyższe uczelnie, m.in. Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera, tzw. łódzka filmówka, a także Wytwórnia Filmów Fabularnych (WFF). W latach 1945–89 o Łodzi mówiło się jako o „polskiej stolicy przemysłu lekkiego”.

W uchwale czytamy, że przemiany zapoczątkowane w 1989 r. oznaczały dla miasta upadek wielu zakładów przemysłowych, szczególnie odzieżowo-włókienniczych, ale także poszukiwanie nowych szans jego rozwoju. Miasto m.in. zostało gospodarzem tzw. Zielonego Expo w 2024 r. Obecna Łódź to czwarte co do wielkości miasto w Polsce, duży ośrodek akademicki, miasto przyciągające zróżnicowane inwestycje i zmieniające swoją tożsamość zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców. "Kapitalistyczny rodowód, robotniczy charakter i wielokulturowość miasta, jego wyróżniki z przeszłości, są uzupełniane o centrum przemysłów kreatywnych czy tzw. Łódź filmową" – napisali senatorowie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ wni/ sdd/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.07.2023, 11:05
Źródło informacji CIS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ