Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Sieradzka ciepłownia geotermalna na finiszu

04.04.2023, 15:30aktualizacja: 04.04.2023, 15:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PEC Sieradz
Fot. PEC Sieradz
W ramach projektu finansowanego przez Unię Europejską w Sieradzu powstaje ciepłownia geotermalno-biomasowa o mocy 22 megawatów. Mieszkańcy miasta zyskają dzięki tej inwestycji niezawodne źródło ciepła, co pozwoli ograniczyć wykorzystanie kotłów węglowych i zmniejszyć roczną emisję CO2 o około 40 tys. ton.

Projekt obejmuje wykonanie otworu o głębokości blisko 1900 m, którym wydobywana będzie z ziemi gorąca woda. Będzie ona wykorzystywana na dwa sposoby. W pierwszej kolejności jako bezpośrednie źródło ciepła dla systemu ciepłowniczego (chodzi o wstępne podgrzewanie wody sieciowej powrotnej). Wymienniki ciepła umożliwią podgrzanie wody sieciowej do maksymalnie 52 st. C, przy jednoczesnym schłodzeniu wody geotermalnej do ok. 49-50 st. W drugiej kolejności woda geotermalna będzie stanowiła dolne źródło ciepła dla dwóch absorpcyjnych pomp ciepła z roztworem bromku litu, z których każda będzie mieć moc około 10 MW.

W ramach odrębnego projektu budowany jest moduł wysokosprawnej kogeneracji, który będzie wspomagać pracę ciepłowni, szczególnie w okresie zimowym. Jako źródło energii moduł ten będzie wykorzystywał biomasę w postaci zrębków drzewnych, a jego moce wytwórcze w zakresie generowania energii elektrycznej i cieplnej wyniosą odpowiednio 0,9 MW i 1,1 MW.

Wykonanie odwiertu otworu produkcyjnego w Sieradzu było częścią działań miasta zmierzających do lepszego poznania budowy geologicznej terenu oraz poprawy gospodarki kopalinami i wodami podziemnymi. Odwiert umożliwił zbadanie i udokumentowanie lokalnych zasobów wód termalnych. Wyniki badań były obiecujące - uzyskiwany przepływ wód termalnych wynosi 249 m sześć. na godzinę, a ich temperatura 51,8 st. C.

Łączna wartość inwestycji w projekt „Budowa ciepłowni geotermalno-biomasowej w Sieradzu wraz z otworem zatłaczającym Sieradz GT-2” wyniosła 13,4 mln euro, przy czym wkład unijnego Funduszu Spójności o wartości ponad 7 mln euro został wniesiony w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na okres programowania 2014-2020. 

Władze 40-tysięcznego Sieradza szacują, że geotermalno-biomasowa ciepłownia zabezpieczy potrzeby bytowe mieszkańców miasta przez ok. 9 miesięcy w roku, bez uruchamiania kotłów węglowych. Zakończenie inwestycji planowane jest na 31 grudnia.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 04.04.2023, 15:30
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ