Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Sposoby współpracy samorządu z mieszkańcami i organizacjami pozarządowymi

30.11.2022, 14:15aktualizacja: 30.11.2022, 14:20

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Stowarzyszenie Centrum PISOP - logo
Stowarzyszenie Centrum PISOP - logo
Z myślą o samorządach, które lubią nowatorskie podejście do zarządzania, ceniących sobie efektywną współpracę z mieszkańcami oraz organizacjami pozarządowymi, Stowarzyszenie Centrum PISOP, wraz z norweskim partnerem New School, przygotowało model współpracy. Model oparty na doświadczeniu trzynastu gmin i jednego powiatu.

Nowatorski model zlecania zadań publicznych organizacjom pozarządowym, oparty o zmieniające się potrzeby mieszkańców, powstał w ramach projektu „WARNIK - Wielkopolska Akademia Rzecznictwa NGO i Kooperacji”. Projekt, którego efektem jest model realizowany przez blisko dwa lata. W tym czasie zadziały się rzeczy fantastyczne. Działania projektowe obejmowały różne obszary od wsparcia dzieci i młodzieży, poprzez seniorów i obcokrajowców, na historii i ekologii kończąc.

Korzyść była trójstronna: dla samorządu, dla samych organizacji, a przede wszystkim dla mieszkańców. Społecznie odpowiedzialny urząd i zaangażowani, podejmujący własną inicjatywę mieszkańcy, to solidne podwaliny do wzrostu poziomu zadowolenia z życia w danej gminie.

Efekty współpracy można podpatrzeć w Rakoniewicach: https://youtu.be/epchBKyCu3I

Ten model to niewątpliwie dobra baza także dla organizacji pozarządowych lobbujących na rzecz wprowadzenia w samorządach nowych pozycji w Programie Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi. Jego twórcy wierzą, że stanie się on inspiracją nie tylko w wielkopolskich gminach.

Ścieżkę współpracy prezentują w publikacji, którą można pobrać tutaj: WARNIK - Wielkopolska Akademia Rzecznictwa NGO i Kooperacji (pisop.org.pl).

Stowarzyszenie Centrum PISOP deklaruje gotowość do podjęcia współpracy z kolejnymi samorządami. Zainspiruje was i przeprowadzi przez model. Wspólnie włączymy mieszkańców w rozwiązywanie problemów społecznych:

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.

Źródło informacji: Stowarzyszenie Centrum PISOP

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 30.11.2022, 14:15
Źródło informacji Stowarzyszenie Centrum PISOP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ