Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Szef Komitetu Regionów: porozumienie w sprawie budżetu UE może pomóc przekuć kryzys w nowe możliwości

11.12.2020, 09:06aktualizacja: 11.12.2020, 10:24

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Copyright: European Union
Copyright: European Union
Porozumienie w sprawie budżetu UE może pomóc przekuć kryzys w nowe możliwości; czas zainwestować te środki w służbie obywateli i przedsiębiorstw – podkreślił w przekazanym mediom oświadczeniu szef Komitetu Regionów Apostolos Cicikostas.

Grek pogratulował niemieckiej prezydencji UE i unijnym instytucjom "historycznego porozumienia". "Porozumienie otwiera nową erę i może pomóc przekuć kryzys w nowe możliwości (…) Unia Europejska wykazuje solidarność i odpowiedzialność, opartą na poszanowaniu praworządności, zgodnie ze wskazaniami Europejskiego Komitetu Regionów" – podkreślił.

Według Cicikostasa, jako główni beneficjenci funduszy UE, regiony i miasta są zobowiązane do pilnego zainwestowania tych środków w służbie obywateli i przedsiębiorstw.

"Wszystkie poziomy sprawowania rządów - unijny, krajowy, regionalny i lokalny - wezwano do połączenia sił w celu urzeczywistnienia inwestycji o wartości 1,8 biliona euro. Odbudowa musi być sprawiedliwa i opierać się na spójności społecznej, gospodarczej i terytorialnej, sprzyjać zmianom ekologicznym i cyfrowym oraz pobudzaniu innowacji. Tego oczekują nasi obywatele i my wszyscy musimy to osiągnąć, aby zmienić wyzwania w szanse" – zaznaczył szef KR.

Przewodnicząca Komisji ds. Polityki Spójności Terytorialnej i Budżetu UE (COTER) Komitetu Regionów Isabelle Boudineau podkreśliła, że "poszanowanie praworządności nie podlega negocjacjom". "Cieszę się, że w wyniku kompromisu osiągniętego przez Radę Europejską przepisy dotyczące praworządności pozostaną niezmienione. Miasta i regiony skorzystają z nowych wieloletnich ram finansowych, aby wyjść z pandemii i kontynuować społecznie sprawiedliwą i zieloną transformację" – oświadczyła.

W czwartek 27 szefów państw i rządów krajów UE osiągnęło porozumienie w sprawie unijnego budżetu na lata 2021-27 i funduszu odbudowy o łącznej wartości 1,8 bln euro. Jest to największy pakiet, jaki kiedykolwiek został sfinansowany z budżetu UE. Porozumienie zostało zawarte w wyniku negocjacji powadzonych po tym, gdy Polska i Węgry sprzeciwiły się rozporządzeniu ws. mechanizmu warunkowości, a premierzy obu państw zapowiedzieli możliwość zawetowania budżetu UE.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w czwartek, że "mechanizm warunkowości został ograniczony bardzo precyzyjnymi kryteriami", a konkluzje szczytu "blokują możliwość zmiany tych zasad w przyszłości wbrew Polsce".

kic/

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 11.12.2020, 09:06
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ