Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Szef KR: jesteśmy gotowi podpisać deklarację w sprawie Konferencji o przyszłości Europy w imieniu miliona samorządowców w UE

12.03.2021, 13:20aktualizacja: 12.03.2021, 13:24

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. Komitet Regionów - szef KR Apostolos Cicikostas Fot. Komitet Regionów
Fot. Komitet Regionów - szef KR Apostolos Cicikostas Fot. Komitet Regionów
Europejski Komitet Regionów jest gotowy podpisać deklarację w sprawie Konferencji o przyszłości Europy w imieniu miliona przywódców wybranych na szczeblu lokalnym i regionalnym w Unii Europejskiej – podkreślił w oświadczeniu szef KR Apostolos Cicikostas.

W środę przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli, premier Portugalii António Costa w imieniu Rady UE i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podpisali deklarację w sprawie Konferencji o przyszłości Europy.

Mieszkańcy UE będą mogli wziąć udział w wielu wydarzeniach i debatach w całej UE, a także wyrazić swoje zdanie za pośrednictwem wielojęzycznej platformy internetowej. Ma być to okazja do odegrania bardziej aktywnej roli w kształtowaniu przyszłych polityk i ambicji UE.

W ocenie szefa Komitetu Regionów, deklaracja jest ważnym krokiem w wysiłkach na rzecz wypełnienia luki między Unią Europejską a obywatelami mieszkającymi w regionach, miastach i wsiach. Cicikostas zaznaczył, że Europejski Komitet Regionów jest gotowy do podpisania deklaracji w imieniu miliona przywódców wybranych na szczeblu lokalnym i regionalnym w UE oraz do połączenia sił ze wszystkimi instytucjami unijnymi, władzami krajowymi, regionalnymi i lokalnymi w całej Europie oraz z przedstawicielami biznesu i społeczeństwa obywatelskiego.

„Z zadowoleniem przyjmuję wyraźne odniesienie we wspólnej deklaracji do zaangażowania parlamentów regionalnych i władz lokalnych, a także naszego Europejskiego Komitetu Regionów w cały proces. Oprócz naszych debat politycznych, nasz Komitet będzie organizował dialogi lokalne bezpośrednio z obywatelami lub za pośrednictwem podmiotów regionalnych i lokalnych w terenie, aby konferencja wykraczała daleko poza europejskie stolice i dotarła do każdego zakątka Unii” – oświadczył Cicikostas.

Podkreślił, że konferencja w sprawie przyszłości Europy nie jest celem samym w sobie - celem musi powinna być „uczciwa” współpraca z ludźmi, w szczególności z młodymi, w europejskich regionach, miastach i wioskach, którzy chcą dzielić się swoimi poglądami na temat tego, jak demokracja sprawdza się w terenie, jednocześnie radząc sobie z wyzwaniami klimatycznymi i cyfrowymi XXI wieku. Według Greka, dopiero w drugim kroku, w oparciu o wkład obywateli UE, powinniśmy przyjrzeć się, jak zmodernizować i wzmocnić demokratyczną architekturę Unii.

„Nasze stanowisko jest jasne: za wszelką cenę musimy unikać +konkursu piękności+ między brukselskimi instytucjami. Kolejne +kosmetyczne+ ćwiczenie oparte na podejściu odgórnym przyniesie odwrotny skutek i podsyci antyeuropejską propagandę eurosceptyków i populistów” – zaznaczył.

Zdaniem Cicikostasa, konferencja musi pozwolić na uczciwą refleksję poprzez głęboki proces demokratyzacji, który ostatecznie zbliży UE do ludzi.

„Musimy wzmocnić nasz wspólny Dom Europejskiej Demokracji, wyposażając naszych obywateli w odpowiednie narzędzia, aby wzmocnić jego dach - UE - jego mury - nasze państwa członkowskie - i jego fundamenty - regiony, miasta i wsie. Musimy wykorzystać tę okazję, aby odpowiedzieć na rzeczywiste potrzeby ludzi” – zaznaczył.

W sondażu Eurobarometru przeprowadzonego pod koniec ub. roku trzy czwarte respondentów stwierdziło, że konferencja miałaby pozytywny wpływ na demokrację w UE, a połowa badanych wyraziła chęć osobistego zaangażowania się.

kic/

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 12.03.2021, 13:20
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ