Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Szef PE: Parlament będzie dokładnie przyglądał się uwzględnianiu perspektywy płci w narodowych planach odbudowy

05.03.2021, 12:57aktualizacja: 05.03.2021, 13:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Przewodniczący PE David Sassoli © European Union 2021 - Source : EP
Przewodniczący PE David Sassoli © European Union 2021 - Source : EP
Parlament Europejski będzie dokładnie przyglądał się uwzględnianiu perspektywy płci w narodowych planach odbudowy – podkreślił przewodniczący PE David Sassoli.

Otwierając posiedzenie Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia poświęcone Międzynarodowemu Dniu Kobiet, przewodniczący PE David Sassoli powiedział, że pandemia sprawiła, iż nie tylko pogłębiły się istniejące już nierówności, ale może także doprowadzić do zniweczenia dziesiątek lat osiągnięć w tym zakresie.

„Środki podejmowane w celu zatrzymania rozprzestrzeniania się pandemii niejednokrotnie pogłębiały nierówności pomiędzy kobietami i mężczyznami. Aby mieć pewność, że życie kobiet będzie iść naprzód, a nie do tyłu, potrzeba nam autentycznego równouprawnienia. Nadszedł czas porzucić retorykę i wziąć się do pracy” – zaznaczał Sassoli.

„Parlament będzie dokładnie przyglądał się uwzględnianiu perspektywy płci w narodowych planach odbudowy” – dodał.  

Posłowie do Parlamentu Europejskiego i parlamentów narodowych oraz wysokiej rangi goście debatowali o kluczowej roli kobiet w walce z pandemią podczas międzyparlamentarnego posiedzenia.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zadedykowała tegoroczny Międzynarodowy Dzień Kobiet wszystkim kobietom pierwszej linii frontu w czasie pandemii: pracownicom służby zdrowia; sprzedawczyniom, dzięki którym sklepy pozostawały otwarte; matkom, które pracując zdalnie, opiekowały się swoimi dziećmi; i tym, które straciły pracę.

„Pracujemy nad tym, żeby umieścić kobiety w centrum naszej polityki” – podkreśliła przewodnicząca KE. „Zaproponowaliśmy dziś dyrektywę w sprawie przejrzystości wynagrodzeń: kobiety muszą wiedzieć, czy ich pracodawcy traktują je sprawiedliwie, a jeśli nie, muszą być w stanie móc walczyć o to, co się im należy. Jeszcze w tym roku zaproponujemy nowe ustawodawstwo, które pomoże w walce z przemocą wobec kobiet online i offline” – dodała.

Prezydent Grecji Katerina Sakellaropoulou, pierwsza w historii kobieta na tym stanowisku, skupiła się na wpływie pandemii na różne szczególnie narażone grupy kobiet: samotne matki, imigrantki, osoby starsze, kobiety będące ofiarami przemocy domowej w czasie izolacji.

Podkreśliła, że 86 proc. pracowników sektora opieki w UE to kobiety, które często za swoją prace otrzymują bardzo niskie wynagrodzenie.

„Musimy uchwalać prawo, które weźmie pod uwagę zróżnicowane doświadczenia i potrzeby mężczyzn i kobiet”- przekonywała prezydent Grecji.

Jak powiedziała przewodnicząca Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia Evelyn Regner, jest to uderzająco oczywiste, że potrzebujemy równouprawnienia i potrzebujemy silnych kobiet, bez których odbudowa gospodarcza i społeczna będzie niepełna.

„Naszym obowiązkiem i odpowiedzialnością jest, żeby zróżnicowane ale wzajemnie ze sobą powiązane potrzeby przedstawicieli wszystkich płci były wzięte pod uwagę w budowie odpowiedzi na pandemię oraz pokryzysowego odpornego, bardziej sprawiedliwego i równego społeczeństwa” – zaznaczyła.

Podczas panelu „Kobiety na pierwszej linii frontu: lekcje z zarządzania kryzysowego” głos zabrały liderki ze świata polityki, gospodarki i sektora zdrowia, takie jak Kharija Arib, przewodnicząca Izby Reprezentantów w parlamencie holenderskim, dr Isabelle Loeb, dyrektorka medyczna brukselskiego szpitala Saint-Pierre, czy Kristel Krustuuk, założycielka i główna testerka firmy Testlio, dzieląc się swoimi doświadczeniami.

W poniedziałek, 8 marca w związku z Międzynarodowym Dniem Kobiet do posłów do PE zwróci się przewodniczący PE oraz premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern (zostanie wyemitowane przygotowane wcześniej przemówienie). Wcześniej tego samego dnia przewodnicząca Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia Evelyn Regner będzie odpowiadać na pytania obywateli dotyczące aktualnego poziomu równouprawnienia w UE podczas transmisji na żywo na Facebooku. Wydarzenie będzie można śledzić tutaj. O godz. 12:00 przewodnicząca Regner weźmie udział w transmisji live na Instagramie z polską infuencerką Anją Rubik.

Źródło informacji: EuroPAP News

Image
Belka EuroPAP News

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 05.03.2021, 12:57
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ