Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Szef Rady Europejskiej: władze krajowe muszą współpracować z samorządami przy tworzeniu Krajowych Planów Odbudowy

18.03.2021, 14:46aktualizacja: 18.03.2021, 14:50

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel Copyright: European Union
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel Copyright: European Union
Władze centralne muszą ściśle współpracować z samorządem, tam, gdzie powstają koncepcje w ramach Krajowych Planów Odbudowy – podkreślił w środę przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel na spotkaniu z samorządowcami z państw UE.

Michel wziął udział w debacie z członkami Europejskiego Komitetu Regionów, unijnego ciała doradczego, w którym zasiadają samorządowcy z 27 krajów UE.

Szef Rady nawiązał do dwóch strumieni unijnego wsparcia sięgających łącznie 1,8 bln euro - budżetu UE i unijnego Funduszu Odbudowy (Next Generation EU). Największą częścią tego drugiego jest Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (Recovery and Resilience Facility – RRF). Żeby sięgnąć po te fundusze, każde państwo musi przygotować swój Krajowy Plan Odbudowy.

Podkreślił, że władze krajowe powinny współpracować z samorządami przy tworzeniu planów.

"30 proc. inwestycji publicznych pochodzi z decyzji podjętych na szczeblu lokalnym czy regionalnym, dlatego władze centralne muszą w tym przypadku ściśle współpracować z samorządem, tam, gdzie powstają koncepcje w ramach krajowych planów. Komisja Europejska i Rada będą popierać ścisłą współpracę z partnerami samorządowymi" – zaznaczył Michel.

W swoim wystąpieniu dużo miejsca poświęcił Konferencji w sprawie przyszłości Europy, planowanej serii wydarzeń i debat w całej UE, która ma ukształtować przyszłe polityki i ambicje Wspólnoty.

"Unia Europejska to szczególny projekt, unikalny, decyzja, którą podjęto po drugiej wojnie światowej, aby wspólnie działać dla wartości takich jak chociażby godność człowieka. W tej chwili są one poddawane ciężkiej próbie w Unii Europejskiej i poza nią. Dlatego musimy zachować maksymalną czujność, aby wspólnie promować wartości takie jak praworządność i wolność" – podkreślił.

Przewodniczący Rady Europejskiej mówił też o "ambicjach cyfrowych" Unii. Zauważył, że Covid-19 przyspieszył postęp w tej dziedzinie. Jego zdaniem refleksji należałoby natomiast poddać kwestię zasobów cyfrowych – danych.

"W przeszłości (…) na całym świecie wykorzystywano przesadnie zasoby naturalne, paliwa kopalne są tego świetnym przykładem, ten model gospodarczy wymaga zmiany paradygmatu. W tym stuleciu, w kolejnych jego dekadach, dane cyfrowe będą zasobem numer jeden" – ocenił.

Zdaniem szefa Rady na UE ciąży odpowiedzialność za zachowanie równowagi przy udostępnianiu danych cyfrowych, gdyż w przeciwnym wypadku istnieje niebezpieczeństwo, że dojdzie do nadużyć w ich wykorzystywaniu.

Michel odniósł się również do kwestii "autonomii strategicznej UE". Zwrócił uwagę, że podczas gdy w globalnym świecie mamy do czynienia z cyberatakami i ofensywą hybrydową, UE musi być w stanie promować swoje wartości w sposób pozytywny i pokojowy.

Zdaniem Belga prowadzi to do debaty na temat stosunków unijno-amerykańskich. Szef Rady zauważył, że nowa amerykańska administracja prezydenta Joe Bidena dała do zrozumienia, że będzie otwarta na obustronne kontakty.

"Jest to sojusz oparty na wzajemnym poszanowaniu i zdolności do wspólnego działania. Trzeba pamiętać, że bierzemy na siebie pewien zakres odpowiedzialności, także jeżeli chodzi o kwestię obronności. To jest sprawa, która prowadzi nas do pytań o to, w jaki sposób działają Chiny, które są coraz bardziej zdecydowanym graczem" – uważa Michel.

W kontekście międzynarodowym w wystąpieniu szefa Rady pojawiła się też kwestia zmian klimatycznych. Jego zdaniem w działania przeciwdziałające tym zmianom należy angażować partnerów na całym świecie.

kic/

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 18.03.2021, 14:46
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ