Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSW informuje:
- Swoją nieustanną, czujną, bohaterską służbą wykonujecie wytrwałą pracę na rzecz nas wszystkich. Dlatego z radością świętuję dziś z wami, bo to święto ważnej służby, ale także święto bezpiecznych granic naszej Ojczyzny - powiedziała minister Teresa Piotrowska podczas obchodów Święta Straży Granicznej w Przemyślu.
Co roku 16 maja swoje święto obchodzi Straż Graniczna. W piątek na Rynku w Przemyślu (woj. podkarpackie) odbyły się centralne obchody tego święta połączone z promocją na pierwszy stopień oficerski 83 funkcjonariuszy SG. W uroczystości wzięli udział minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska oraz wiceminister Piotr Stachańczyk, który w resorcie odpowiada za tę służbę, a także kierownictwo Straży Granicznej, funkcjonariusze i zaproszeni goście.
Podczas uroczystości szefowa MSW podkreśliła, jak ważna jest rola Straży Granicznej dla Polski. - W rodzinie służb resortu spraw wewnętrznych Straż Graniczna zajmuje miejsce szczególne i wyjątkowo odpowiedzialne. Przez okrągły rok, w dzień i w nocy – także teraz, w dniu Waszego święta – stoicie na straży granic Rzeczypospolitej – powiedziała szefowa resortu.
Formacja została powołana 16 maja 1991 r. na mocy Ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej. Do najważniejszych jej zadań należą ochrona nienaruszalności granicy państwowej, organizowanie i dokonywanie kontroli ruchu granicznego, przeciwdziałanie nielegalnej migracji i zwalczanie przestępczości o charakterze transgranicznym.
Katalog zadań Straż Granicznej dynamicznie zmieniał się jednak na przestrzeni lat. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej, a potem do Strefy Schengen Straż Graniczna zyskała nowe uprawnienia i zmieniła swoje struktury, uzyskując charakter służby graniczno-migracyjnej. Wraz z wejściem w życie ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach Straż Graniczna stała się jedynym organem, który posiada tak szerokie kompetencje w zakresie zapobiegania oraz zwalczania nielegalnej migracji.
- Funkcjonariusze Straży Granicznej wiedzą szczególnie dobrze, na czym polega odpowiedzialność za spokój i bezpieczeństwo oraz odpowiedzialność za powierzone granice. Zwłaszcza, że granica Rzeczypospolitej na znacznej długości jest także granicą Unii Europejskiej - powiedziała minister Teresa Piotrowska. - Tę granicę wielu chciałoby przekroczyć za wszelką cenę, czasem dla własnych marzeń o lepszym życiu, a czasem, niestety, aby działać przeciwko bezpieczeństwu europejskiej rodziny. Każdy taki przypadek Straż Graniczna musi jako pierwsza ocenić i odpowiednio zareagować. Czynią to zawsze profesjonalnie, zgodnie z polską racją stanu i z porozumieniami, jakie zawarliśmy z naszymi sojusznikami i partnerami – dodała szefowa resortu.
Dziś w strukturze SG znajduje się 8 oddziałów (Morski, Warmińsko-Mazurski, Podlaski, Nadbużański, Bieszczadzki, Śląsko-Małopolski, Nadodrzański i Nadwiślański), 3 ośrodki szkolenia (w Kętrzynie, Koszalinie i Lubaniu) oraz Karpacki Ośrodek Wsparcia Straży Granicznej. W sumie w formacji pracuje 18 108 osób, w tym 14 659 funkcjonariuszy. Straż Graniczna to służba MSW, w której procentowo jest najwięcej kobiet. Stanowią one ok. 30 proc. wszystkich zatrudnionych.
Straż Graniczna cieszy się sporym zaufaniem wśród obywateli. Z badania „Ocena Straży Granicznej – opinie Polaków” przeprowadzonego przez Ipsos na zlecenie MSW wynika, że blisko 2/3 respondentów ocenia jej działalność jako raczej dobrą lub bardzo dobrą. 72 proc. pytanych odpowiedziało, że ma zaufanie do tej służby.
Sondaż zrealizowany w dniach od 21 do 25 kwietnia metodą wywiadów telefonicznych (CATI) na ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej 16+, N=1001 na zlecenie MSW.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ ksi/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 15.05.2015, 16:50 |
Źródło informacji | MSW |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |