Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Szefowa MSW: Święto Straży Granicznej, to także święto bezpiecznych granic naszej Ojczyzny (komunikat)

15.05.2015, 16:50aktualizacja: 15.05.2015, 16:50

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSW informuje:

- Swoją nieustanną, czujną, bohaterską służbą wykonujecie wytrwałą pracę na rzecz nas wszystkich. Dlatego z radością świętuję dziś z wami, bo to święto ważnej służby, ale także święto bezpiecznych granic naszej Ojczyzny - powiedziała minister Teresa Piotrowska podczas obchodów Święta Straży Granicznej w Przemyślu.

Co roku 16 maja swoje święto obchodzi Straż Graniczna. W piątek na Rynku w Przemyślu (woj. podkarpackie) odbyły się centralne obchody tego święta połączone z promocją na pierwszy stopień oficerski 83 funkcjonariuszy SG. W uroczystości wzięli udział minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska oraz wiceminister Piotr Stachańczyk, który w resorcie odpowiada za tę służbę, a także kierownictwo Straży Granicznej, funkcjonariusze i zaproszeni goście.

Podczas uroczystości szefowa MSW podkreśliła, jak ważna jest rola Straży Granicznej dla Polski. - W rodzinie służb resortu spraw wewnętrznych Straż Graniczna zajmuje miejsce szczególne i wyjątkowo odpowiedzialne. Przez okrągły rok, w dzień i w nocy – także teraz, w dniu Waszego święta – stoicie na straży granic Rzeczypospolitej – powiedziała szefowa resortu.

Formacja została powołana 16 maja 1991 r. na mocy Ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej. Do najważniejszych jej zadań należą ochrona nienaruszalności granicy państwowej, organizowanie i dokonywanie kontroli ruchu granicznego, przeciwdziałanie nielegalnej migracji i zwalczanie przestępczości o charakterze transgranicznym.

Katalog zadań Straż Granicznej dynamicznie zmieniał się jednak na przestrzeni lat. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej, a potem do Strefy Schengen Straż Graniczna zyskała nowe uprawnienia i zmieniła swoje struktury, uzyskując charakter służby graniczno-migracyjnej. Wraz z wejściem w życie ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach Straż Graniczna stała się jedynym organem, który posiada tak szerokie kompetencje w zakresie zapobiegania oraz zwalczania nielegalnej migracji.

- Funkcjonariusze Straży Granicznej wiedzą szczególnie dobrze, na czym polega odpowiedzialność za spokój i bezpieczeństwo oraz odpowiedzialność za powierzone granice. Zwłaszcza, że granica Rzeczypospolitej na znacznej długości jest także granicą Unii Europejskiej - powiedziała minister Teresa Piotrowska. - Tę granicę wielu chciałoby przekroczyć za wszelką cenę, czasem dla własnych marzeń o lepszym życiu, a czasem, niestety, aby działać przeciwko bezpieczeństwu europejskiej rodziny. Każdy taki przypadek Straż Graniczna musi jako pierwsza ocenić i odpowiednio zareagować. Czynią to zawsze profesjonalnie, zgodnie z polską racją stanu i z porozumieniami, jakie zawarliśmy z naszymi sojusznikami i partnerami – dodała szefowa resortu.

Dziś w strukturze SG znajduje się 8 oddziałów (Morski, Warmińsko-Mazurski, Podlaski, Nadbużański, Bieszczadzki, Śląsko-Małopolski, Nadodrzański i Nadwiślański), 3 ośrodki szkolenia (w Kętrzynie, Koszalinie i Lubaniu) oraz Karpacki Ośrodek Wsparcia Straży Granicznej. W sumie w formacji pracuje 18 108 osób, w tym 14 659 funkcjonariuszy. Straż Graniczna to służba MSW, w której procentowo jest najwięcej kobiet. Stanowią one ok. 30 proc. wszystkich zatrudnionych.

Straż Graniczna cieszy się sporym zaufaniem wśród obywateli. Z badania „Ocena Straży Granicznej – opinie Polaków” przeprowadzonego przez Ipsos na zlecenie MSW wynika, że blisko 2/3 respondentów ocenia jej działalność jako raczej dobrą lub bardzo dobrą. 72 proc. pytanych odpowiedziało, że ma zaufanie do tej służby.

Sondaż zrealizowany w dniach od 21 do 25 kwietnia metodą wywiadów telefonicznych (CATI) na ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej 16+, N=1001 na zlecenie MSW.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ ksi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.05.2015, 16:50
Źródło informacji MSW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ