Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Szefowa PE o orzeczeniu TSUE: Praworządność nie podlega negocjacjom

16.02.2022, 12:21aktualizacja: 16.02.2022, 12:24

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

© European Union 2022 - Source : EP
© European Union 2022 - Source : EP
W Parlamencie Europejskim warunkowość funduszy UE związana z poszanowaniem praworządności nie podlega negocjacjom – podkreśliła w środę przewodnicząca PE Roberta Metsola. Dodała, że europarlament oczekuje, że Komisja Europejska szybko zastosuje mechanizm warunkowości.

Trybunał Sprawiedliwości UE podtrzymał w środę ważność rozporządzenia w sprawie mechanizmu warunkowości dotyczącego zasady praworządności, odrzucając tym samym wnioski Węgier i Polski o jego unieważnienie.

„Praworządność stanowi fundament, na którym zbudowane są nasze traktaty. Niezwykle ważne jest, aby wszystkie państwa członkowskie przestrzegały traktatów, które zostały przez nie podpisane w momencie, gdy przystępowały do Unii Europejskiej. Wartości mają znaczenie, a obywatele mają prawo wiedzieć, jak wykorzystywane są wspólne fundusze” -  podkreśliła po ogłoszeniu orzeczenia szefowa PE.

Służby prasowe europarlamentu wskazały w komunikacie, że orzeczenie TSUE potwierdza stanowisko Parlamentu Europejskiego w zakresie ochrony budżetu UE przed nadużyciami rządów krajowych, które nie przestrzegają praworządności.

Rozporządzenie, które cieszyło się dużym poparciem PE, zostało przyjęte w grudniu 2020 r. W następstwie rezolucji europarlamentu w październiku 2021 r. instytucja ta skierowała do Trybunału Sprawiedliwości pozew przeciwko Komisji Europejskiej za niestosowanie rozporządzenia dotyczącego mechanizmu warunkowości.

W środę, podczas posiedzenia plenarnego PE, odbędzie się debata na temat orzeczenia.

kic/

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 16.02.2022, 12:21
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.