Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Think Tank PE: plan działania UE przeciwko rasizmowi - odpowiednim narzędziem zwalczania rasizmu

29.11.2021, 16:44aktualizacja: 29.11.2021, 17:02

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

© European Union 2017 - Source : EP
© European Union 2017 - Source : EP
Plan działania UE przeciwko rasizmowi na lata 2020-2025 jest odpowiednim narzędziem zwalczania rasizmu w dziedzinie kultury, edukacji, mediów i sportu. Jednak programy Erasmus+, Europejski Korpus Solidarności i Kreatywna Europa mogłyby odnosić się do niego w większym stopniu - oceniono w analizie Think Tanku PE.

Opublikowany na stronie Think Tanku Parlamentu Europejskiego raport dotyczący roli kultury, edukacji, mediów i sportów w zwalczaniu rasizmu powstał na potrzeby Komisji Kultury i Edukacji PE.

"Zalecenia opracowano na podstawie dokumentacji odnoszącej się do programów finansowych Unii Europejskiej wchodzących w zakres kompetencji Komisji Kultury i Edukacji (tj. Erasmus+, Kreatywna Europa, Europejski Korpus Solidarności), danych z monitoringu, literatury naukowej, a także – w węższym zakresie – wywiadów z zainteresowanymi stronami, takimi jak Komisja Europejska czy Europejska Agencja Wykonawcza ds. Edukacji i Kultury (EACEA)" – czytamy.

W raporcie zwrócono uwagę, że "kultura, edukacja, media i sport odgrywają istotną rolę w zwalczaniu rasizmu i budowaniu integracyjnych społeczeństw", ale "sektory te mogą być również przyczyną rasizmu ze względu na przypadki segregacji w szkołach, dyskryminację rasową wśród uczniów, na arenach sportowych i w mediach społecznościowych, niską reprezentację grup marginalizowanych w organach zarządzających i grupach zawodowych". "Problemy te mogą być skutecznie rozwiązywane za pomocą różnych środków zaradczych, takich jak szkolenie profesjonalistów, aby stali się świadomi ukrytych uprzedzeń, zapewnienie bardziej zróżnicowanej reprezentacji grup marginalizowanych w zawodach i radach zarządzających, podnoszenie świadomości i sankcje, stosowanie podejścia skoncentrowanego na jednostce, wspieranie interakcji społecznych między grupami oraz zmniejszanie barier dla uczestnictwa w sporcie i kulturze" – napisano.

We wnioskach stwierdzono, że "unijny plan działania przeciwko rasizmowi na lata 2020-2025 jest odpowiednim narzędziem zwalczania rasizmu w dziedzinie kultury, edukacji, mediów i sportu". "Plan ten zawiera wyraźne odniesienie do ważnej roli programów wspierających wysiłki państw członkowskich w promowaniu integracji społecznej poprzez zapewnienie równych szans i zwalczanie dyskryminacji. Jednakże przewodniki po programach Erasmus+, Europejski Korpus Solidarności i Kreatywna Europa nie zawierają wielu odniesień do planu działania przeciwko rasizmowi. Jest to częściowo spowodowane niedawnym zatwierdzeniem planu (w 2020 r.), ale także tym, że zasady walki z rasizmem są uważane za wystarczająco zakorzenione" – podkreślono.

Według autorów raportu, warto rozważyć opracowanie "bardziej wszechstronnego i systematycznego mapowania programów, zasobów i działań przyczyniających się do zwalczania rasizmu w oparciu o wspólną kategoryzację rodzajów i grup docelowych zakorzenionych w literaturze". "Można to zrobić przy okazji końcowej oceny programów na lata 2014-2020 lub w ramach działań następczych. Takie szczegółowe mapowanie powinno obejmować odpowiednie fundusze, takie jak te związane z polityką spójności (np. Europejski Fundusz Społeczny) lub inne (np. Europejski Fundusz Pomocy Najbardziej Potrzebującym - FEAD). W oparciu o bardziej szczegółową ocenę podziału zasobów pomiędzy programy i rodzaje działań, możliwe byłoby opracowanie programów prac na lata 2022-2023" – ocenili. 

Dodali, że należy też "lepiej wykorzystywać istniejące dobre praktyki w zakresie wkładu sportu, edukacji, kultury i mediów w walkę z rasizmem".

Zdaniem ekspertów w kontekście unijnego planu działania przeciwko rasizmowi na lata 2020-2025 "Komisja Europejska mogłaby zainicjować specjalne badanie dotyczące sposobu, w jaki unijne programy odnoszą się do walki z rasizmem, a także określić dobre praktyki w celu ich szerszego rozpowszechnienia wśród organów wdrażających (EACEA, agencje krajowe) oraz wśród beneficjentów programów". "Badanie powinno również dotyczyć tego, w jaki sposób dobre praktyki można lepiej włączyć w główny nurt działań Unii Europejskiej w tej dziedzinie (tj. jakie kanały komunikacji, narzędzia itp.)" – podsumowali. 

dap/

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 29.11.2021, 16:44
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ