Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Opublikowany na stronie Think Tanku Parlamentu Europejskiego raport dotyczący roli kultury, edukacji, mediów i sportów w zwalczaniu rasizmu powstał na potrzeby Komisji Kultury i Edukacji PE.
"Zalecenia opracowano na podstawie dokumentacji odnoszącej się do programów finansowych Unii Europejskiej wchodzących w zakres kompetencji Komisji Kultury i Edukacji (tj. Erasmus+, Kreatywna Europa, Europejski Korpus Solidarności), danych z monitoringu, literatury naukowej, a także – w węższym zakresie – wywiadów z zainteresowanymi stronami, takimi jak Komisja Europejska czy Europejska Agencja Wykonawcza ds. Edukacji i Kultury (EACEA)" – czytamy.
W raporcie zwrócono uwagę, że "kultura, edukacja, media i sport odgrywają istotną rolę w zwalczaniu rasizmu i budowaniu integracyjnych społeczeństw", ale "sektory te mogą być również przyczyną rasizmu ze względu na przypadki segregacji w szkołach, dyskryminację rasową wśród uczniów, na arenach sportowych i w mediach społecznościowych, niską reprezentację grup marginalizowanych w organach zarządzających i grupach zawodowych". "Problemy te mogą być skutecznie rozwiązywane za pomocą różnych środków zaradczych, takich jak szkolenie profesjonalistów, aby stali się świadomi ukrytych uprzedzeń, zapewnienie bardziej zróżnicowanej reprezentacji grup marginalizowanych w zawodach i radach zarządzających, podnoszenie świadomości i sankcje, stosowanie podejścia skoncentrowanego na jednostce, wspieranie interakcji społecznych między grupami oraz zmniejszanie barier dla uczestnictwa w sporcie i kulturze" – napisano.
We wnioskach stwierdzono, że "unijny plan działania przeciwko rasizmowi na lata 2020-2025 jest odpowiednim narzędziem zwalczania rasizmu w dziedzinie kultury, edukacji, mediów i sportu". "Plan ten zawiera wyraźne odniesienie do ważnej roli programów wspierających wysiłki państw członkowskich w promowaniu integracji społecznej poprzez zapewnienie równych szans i zwalczanie dyskryminacji. Jednakże przewodniki po programach Erasmus+, Europejski Korpus Solidarności i Kreatywna Europa nie zawierają wielu odniesień do planu działania przeciwko rasizmowi. Jest to częściowo spowodowane niedawnym zatwierdzeniem planu (w 2020 r.), ale także tym, że zasady walki z rasizmem są uważane za wystarczająco zakorzenione" – podkreślono.
Według autorów raportu, warto rozważyć opracowanie "bardziej wszechstronnego i systematycznego mapowania programów, zasobów i działań przyczyniających się do zwalczania rasizmu w oparciu o wspólną kategoryzację rodzajów i grup docelowych zakorzenionych w literaturze". "Można to zrobić przy okazji końcowej oceny programów na lata 2014-2020 lub w ramach działań następczych. Takie szczegółowe mapowanie powinno obejmować odpowiednie fundusze, takie jak te związane z polityką spójności (np. Europejski Fundusz Społeczny) lub inne (np. Europejski Fundusz Pomocy Najbardziej Potrzebującym - FEAD). W oparciu o bardziej szczegółową ocenę podziału zasobów pomiędzy programy i rodzaje działań, możliwe byłoby opracowanie programów prac na lata 2022-2023" – ocenili.
Dodali, że należy też "lepiej wykorzystywać istniejące dobre praktyki w zakresie wkładu sportu, edukacji, kultury i mediów w walkę z rasizmem".
Zdaniem ekspertów w kontekście unijnego planu działania przeciwko rasizmowi na lata 2020-2025 "Komisja Europejska mogłaby zainicjować specjalne badanie dotyczące sposobu, w jaki unijne programy odnoszą się do walki z rasizmem, a także określić dobre praktyki w celu ich szerszego rozpowszechnienia wśród organów wdrażających (EACEA, agencje krajowe) oraz wśród beneficjentów programów". "Badanie powinno również dotyczyć tego, w jaki sposób dobre praktyki można lepiej włączyć w główny nurt działań Unii Europejskiej w tej dziedzinie (tj. jakie kanały komunikacji, narzędzia itp.)" – podsumowali.
dap/
Źródło informacji: EuroPAP News
Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 29.11.2021, 16:44 |
Źródło informacji | EuroPAP News |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ