Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Tłumacz Karl Dedecius przekazuje Uniwersytetowi Europejskiemu Viadrina swoje archiwum osobiste - ceremonia powołania Fundacji "Archiwum Literackie Karla Dedeciusa"

20.11.2013, 11:17aktualizacja: 20.11.2013, 11:17

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W czwartek, 28 listopada, o godz. 11.00 na Uniwersytecie Europejskim Viadrina będzie miała miejsce uroczystość powołania Fundacji "Archiwum Literackie Karla Dedeciusa". Gośćmi honorowymi gali będą fundator, prof. dr h.c. mult. Karl Dedecius oraz dyrektor zarządzający Fundacji im. Roberta Boscha, prof. dr hab. Joachim Rogall. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w uroczystości, która odbędzie się w Logensaal Uniwersytetu Europejskiego Viadrina, Logenstrasse 11-12, we Frankfurcie nad Odrą.

Prosimy o wcześniejsze, mailowe bądź telefoniczne zgłoszenie udziału w uroczystości: e-mail: registration@europa-uni.de, tel. 95 7592 359

Bez Niego lwia część polskiej i rosyjskiej literatury pozostałaby całkowicie nieznana czytelnikowi z Niemiec, Austrii i Szwajcarii: Karl Dedecius urodził się w 1921 r. w Łodzi, był więźniem sowieckich łagrów, pracował na wysokich stanowiskach w jednym z niemieckich towarzystw ubezpieczeniowych, był wielokrotnie wyróżniany tytułem doktora honoris causa licznych uniwersytetów w Polsce i Niemczech. Przez ponad sześćdziesiąt lat przekładał klasyków polskiej i rosyjskiej literatury na język niemiecki. Wydał wiele prac teoretycznych z zakresu literaturoznawstwa krajów słowiańskich i teorii tłumaczenia.

Powoływana obecnie na Uniwersytecie Europejskim Viadrina Fundacja "Archiwum Literackie Karla Dedeciusa" przejmie wkrótce drugą część archiwum osobistego Translatora. Liczący sobie dziewięćdziesiąt dwa lata Fundator przekaże Uniwersytetowi również prawa autorskie do swojego dorobku literackiego, który obejmuje około dwustu publikacji książkowych. Ta przyuniwersytecka instytucja pozarządowa, wraz z Fundacją Roberta Boscha oraz Niemieckim Instytutem Kultury Polskiej w Darmstadt, będzie odtąd współorganizatorem konkursu o przyznawaną co dwa lata Nagrodę im. Karla Dedeciusa dla tłumaczy polsko-niemieckich. 

Część pierwsza dokumentacji aktowej wytworzonej przez przekładowcę przejęta została już w 2001 r. Wtedy też otwarte zostało, umiejscowione w słubickim Collegium Polonicum, Archiwum Karla Dedeciusa, którego głównym zadaniem jest opieka nad papierami swojego Patrona.

Karla Dedeciusa wiele łączy z frankfurcką Uczelnią: w 1999 r. został pierwszym laureatem Nagrody Viadriny. W 2011 r. Uniwersytet Europejski i Collegium Polonicum podjęły się organizacji obchodów Jego dziewięćdziesiątych urodzin. Podczas trwających dwa dni uroczystości, z inicjatywy Wydziału Kulturoznawstwa, nadany został Mu tytuł doktora honoris causa Viadriny.

Skrócony biogram Fundatora

W 1979 r. założył Niemiecki Instytut Kultury Polskiej w Darmstadt. Funkcję dyrektora Instytutu pełnił do 1997 r. Do jego głównych dzieł zaliczają się m.in. pięćdziesięciotomowa Biblioteka Polska, ukazująca się w latach 1982-2000 w Wydawnictwie Suhrkampa, oraz wydawana w okresie od 1996 do 2000 r. Panorama Literatury Polskiej XX wieku, na którą składa się siedem obszernych tomów. Dedecius był wielokrotnie wyróżniany wysokimi odznaczeniami państwowymi - zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Jest laureatem licznych nagród, między innymi: Nagrody Pokojowej Księgarzy Niemieckich, Nagrody dla Tłumaczy Polskiego Instytutu Nauki i Sztuki w Nowym Jorku, Nagrody im. Anny Godlewskiej oraz Nagrody Związku Literatów Polskich.

Dodatkowych informacji udziela:

Archiwum Karla Dedeciusa

Uniwersytetu Europejskiego Viadrina i Collegium Polonicum

tel. 95 7592 359

e-mail: presse@europa-uni.de

www.europa-uni.de

Źródło informacji: APA-OTS

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.11.2013, 11:17
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ