Pobierz materiał i Publikuj za darmo
„Już wiemy, że ludzie chcą ze sobą rozmawiać. Zaczynając, mieliśmy tylko przeczucie, intuicję i marzenia. Okazało się, że nie są tylko nasze. Także innym brakuje tych ławek, na których się kiedyś siadało, żeby chwilę pogadać. Tworzymy z ludźmi z całej Polski przestrzenie i okazje do dialogowania o tym, co jest ważne dla nich i dla ich społeczności, bez presji zgody - mówi Katarzyna Binda z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. - Ludzie chcą rozmawiać, ale trudno im się do tego zabrać. Potrzebują kogoś, kto zacznie, zaprosi, poprowadzi, dopyta, da każdemu głos. My tych ludzi nazywamy przewodnikami i przewodniczkami dialogu. Szukamy kolejnych osób, chcących się nauczyć, jak prowadzić dobre rozmowy”.
Prowadzenia rozmów można się nauczyć
W ramach „Jak rozmawiać?” odbędzie się cykl warsztatów z fachowcami w swoich dziedzinach. To praktycy i praktyczki, znający się na tym, jak sprawdzić co interesuje ludzi i o czym faktycznie chcą rozmawiać, jak szukać tematów, jak o nie pytać, jak weryfikować. W gronie trenerskim są też osoby zajmujące się na co dzień facylitacją i komunikacją, które znają się na tym, jak prowadzić dobre rozmowy z bardzo różnymi osobami. Na warsztatach nie zabraknie też wątków związanych ze zjawiskiem dezinformacji oraz wskazówek, jak radzić sobie z fake newsami i weryfikować źródła. Warsztaty będą prowadzone w formule online oraz stacjonarnie w formie trzydniowego zjazdu. Każdy z nich będzie okazją do zdobywania nowych kompetencji, ale też doświadczenia dobrej rozmowy w praktyce.
Dla kogo jest „Jak rozmawiać?”
To zaproszenie i oferta dla odważnych i otwartych na wspólne działanie osób, które wierzą w wartość dialogu w lokalnych społecznościach. W ramach projektu trzyosobowe zespoły uczestniczące nie tylko wezmą udział w cyklu warsztatów, poznają innych ludzi, dla których rozmowa w społeczności jest ważna, ale także przy wsparciu tutorek i tutorów zorganizują w swojej miejscowości sześć spotkań dialogowych i - wspólnie z trenerami poszukują pomysłów na to, jak zakorzenić w swoich społecznościach zwyczaj spotykania się, żeby rozmawiać.
„Wiemy, że kiedy w trzyosobowych zespołach są ludzie z różnorodnych środowisk, łatwiej wtedy zaprosić uczestników z różnych światów i baniek informacyjnych. W poprzedniej edycji świetnie pracowało się zespołowi złożonemu z dyrektorki biblioteki, prezeski lokalnego NGO i dyrektorki Gminnego Ośrodka Kultury czy drugiemu, w którym animator społeczny współpracował z dwiema nastolatkami” - dodaje Katarzyna Binda.
Kiedy i jak się zgłosić?
Nabór trwa do 21 września 2022 r. Należy wypełnić prosty formularz. Przed wysłaniem aplikacji należy zapoznać się z harmonogramem oraz regulaminem dostępnymi na stronie projektu. Zgłoszenie nie wymaga dodatkowych dokumentów.
Więcej informacji o projekcie
https://jakrozmawiac.org.pl/
Formularz zgłoszeniowy, harmonogram warsztatów i regulamin
https://jakrozmawiac.org.pl/zglos-sie/
Dodatkowych informacji udziela:
Katarzyna Binda
e-mail: katarzyna.binda@frsi.org.pl
tel. +48 570 406 029
„Jak rozmawiać? Wspieranie umiejętności informacyjnych jako podstawowej kompetencji świadomego obywatelstwa w demokracji uczestniczącej" to projekt realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny. Budżet: 299.898 euro.
Źródło informacji: Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 12.09.2022, 08:30 |
Źródło informacji | Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ