Newsletter

Polityka i społeczeństwo

UE uruchomiła Zespół Szybkiego Reagowania w Cyberprzestrzeni, aby wspierać Ukrainę

22.06.2022, 14:38aktualizacja: 22.06.2022, 14:42

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

European Union, 2021
European Union, 2021
UE uruchomiła Zespół Szybkiego Reagowania w Cyberprzestrzeni w ramach PESCO, aby wspierać cyberobronę Ukrainy przed rosyjskimi cyberatakami – wskazało Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.

Jak zaznaczył ośrodek analityczny PE, Rosja rozpoczęła wojnę z Ukrainą 24 lutego br., ale rosyjskie cyberataki na Ukrainę trwają od czasu nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję w 2014 r., przybierając na sile tuż przed inwazją w 2022 r.

„W tym okresie najbardziej ucierpiały ukraińskie sektory: publiczny, energetyczny, medialny, finansowy, biznesowy i non-profit” – podkreślono w analizie.

Eksperci zauważyli, że od 24 lutego ograniczone rosyjskie cyberataki osłabiły dystrybucję leków, żywności i zaopatrzenia. Ich wpływ był różny, od uniemożliwienia dostępu do podstawowych usług, kradzieży danych po dezinformację, w tym za pomocą technologii deep fake. Inne złośliwe działania cybernetyczne obejmują wysyłanie phishingowych wiadomości e-mail, ataki typu rozproszona odmowa usługi oraz wykorzystywanie złośliwego oprogramowania do usuwania danych czy oprogramowania inwigilacyjnego.

Jak podkreślono w analizie, organizacje i rządy na całym świecie nie pozostały obojętne na powstałe w ten sposób ryzyko hybrydowe. Prowadzono inicjatywy kierowane przez UE, USA i NATO w celu neutralizacji zagrożeń cybernetycznych i ochrony niezbędnej infrastruktury.

„W ramach tych inicjatyw UE uruchomiła swój Zespół Szybkiego Reagowania w Cyberprzestrzeni, projekt realizowany w ramach stałej współpracy strukturalnej (PESCO) w obszarze polityki bezpieczeństwa i obrony, aby wspierać cyberobronę Ukrainy” – wskazano.

Eksperci zwrócili uwagę, że podmioty pozarządowe i prywatne wspierały Ukrainę poprzez różne działania w zakresie cyberodporności. Ponadto od początku inwazji doszło do znacznej liczby kontrataków niezależnych hakerów, dotykających rosyjskie systemy państwowe, bezpieczeństwa, bankowe i medialne.

„Parlament Europejski wezwał do zwiększenia pomocy w zakresie cyberbezpieczeństwa dla Ukrainy oraz do pełnego wykorzystania unijnych systemów sankcji cybernetycznych wobec osób, podmiotów i organów odpowiedzialnych za różne cyberataki na Ukrainę lub zaangażowane w nie” – zaznaczono w analizie.

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.06.2022, 14:38
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ