Newsletter

Polityka i społeczeństwo

W Katowicach podpisano list intencyjny ws. organizacji w Polsce zawodów EuroSkills 2027

21.09.2021, 13:28aktualizacja: 21.09.2021, 13:35

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/S. Leszczyński (1)
PAP/S. Leszczyński (1)
Na Europejskim Kongresie Gospodarczym (EEC) w Katowicach podpisano list intencyjny ws. organizacji w Polsce w 2027 roku konkursu umiejętności branżowych EuroSkills.

List intencyjny podpisali przedstawiciele uczelni technicznych: Politechniki Poznańskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Politechniki Śląskiej. List podpisał również dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) dr Paweł Poszytek, będący jednocześnie dyrektorem Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności. Fundacja jest inicjatorem powstania listu, wcześniej działała na rzecz dołączenia Polski do zawodów EuroSkills i WordSkills.

Jak zaznaczył dr Poszytek, zawody na poziomie europejskim skupiają 40 różnych branż zawodowych, w ramach których rywalizują młodzi ludzie ze wszystkich krajów europejskich.

„Są to tradycyjne branże takie jak gotowanie, dekarstwo, stolarstwo czy sucha zabudowa, aż po zawody supernowoczesne związane z cyberbezpieczeństwem, mobilną robotyką, chmurą obliczeniową czy przemysłem 4.0. – wyjaśnił dr Paweł Poszytek. – Właśnie do takich daleko zaawansowanych technologicznie konkurencji potrzebujemy zawodników, którzy się wywodzą ze szkół technicznych” – dodał.

Dyrektor FRSE zapowiedział również, że lista sygnatariuszy-członków koalicji na rzecz organizacji EuroSkills 2027 w Polsce będzie się sukcesywnie powiększać.

„Podpisujemy w Katowicach również współpracę z Polską Izbą Gospodarczą Zaawansowanych Technologii a przy najbliższych okazjach ta koalicja będzie się poszerzać o kolejnych interesariuszy” – mówił dr Poszytek.

Zauważył, że oficjalnie zostały już tylko dwie kandydatury do organizacji EuroSkills 2027 – Polska i Niemcy. Wyraził przy tym nadzieję, że Polsce uda się stworzyć taką ofertę programową i organizacyjną, dzięki której to właśnie w naszym kraju zostaną zorganizowane zawody.

EuroSkills i WorldSkills to międzynarodowe, cykliczne wydarzenia, w których biorą udział młodzi ludzie do 23 roku życia , spotykając się co dwa lata naprzemiennie, na zawodach europejskich i na zawodach światowych. Konkursy odbywają się już od 70 lat, uczestniczy w nich ponad 85 krajów; Polska dołączyła do tego grona cztery lata temu. Najbliższe zawody EuroSkills 2021, w których bierze udział polska kadra narodowa, odbędą się już 22-26 września w Graz w Austrii.

List na rzecz organizacji EuroSkills 2027 w Polsce w imieniu uczelni technicznych podpisali: prorektor ds. współpracy międzynarodowej Politechniki Poznańskiej dr hab. inż. Paweł Śniatała, prorektor ds. studenckich Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie prof. dr hab. inż. Rafał Dańko oraz rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk.

Wcześniej, na Forum Ekonomicznym w Karpaczu, list intencyjny sygnowali: dyrektor zarządzająca Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy" dr Bianka Siwińska, oraz prezes DMG Mori Polska Marek Osiński.

W Katowicach trwa 13. edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC), organizowanego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, w sąsiedztwie hali widowiskowo-sportowej Spodek. EEC stanowi istotną częścią debaty publicznej o polskiej i europejskiej gospodarce.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 21.09.2021, 13:28
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ