Newsletter

Polityka i społeczeństwo

W PE debata plenarna o wykorzystaniu oprogramowania szpiegowskiego Pegasus

14.02.2022, 16:00aktualizacja: 14.02.2022, 16:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

© European Union 2021 - Source : EP
© European Union 2021 - Source : EP
We wtorek europosłowie przedyskutują najnowsze doniesienia o stosowaniu przez rządy UE oprogramowania szpiegowskiego Pegasus wobec dziennikarzy, polityków i innych osób – podały służby prasowe PE.

Jak wskazano w komunikacie, eurodeputowani będą pytać francuską prezydencję Rady UE i Komisję Europejską o możliwe działania UE w celu powstrzymania nielegalnego wykorzystywania oprogramowania szpiegowskiego do szpiegowania opozycjonistów, działaczy na rzecz praw człowieka, dziennikarzy i prawników. Europosłowie mają również opowiedzieć się za powołaniem komisji śledczej w PE.

W komunikacie zauważano, że podczas wysłuchania w Komisji Wolności Obywatelskich 1 lutego, węgierski dziennikarz Szabolcs Panyi i polska prokurator Ewa Wrzosek, oboje śledzeni przez oprogramowanie, opowiedzieli europosłom o swoich doświadczeniach związanych z inwigilacją.

Ujawniający inwigilację Projekt Pegasus, realizowany przez konsorcjum Forbidden Stories i Amnesty International, wygrał pierwszą edycję Parlamentarnej Nagrody Dziennikarskiej im. Daphne Caruany Galizii w 2021 roku.

kic/

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 14.02.2022, 16:00
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ