Newsletter

Polityka i społeczeństwo

W planie sesji plenarnej PE: praworządność w Polsce, klimat, strategia żywnościowa

18.10.2021, 13:53aktualizacja: 18.10.2021, 14:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

© European Union 2019 - Source : EP
© European Union 2019 - Source : EP
Na sesji plenarnej, która rozpoczyna się w poniedziałek w Strasburgu, europosłowie odniosą się do obaw związanych ze stanem praworządności w Polsce i zagłosują nad rezolucją klimatyczną przed konferencją COP26; zajmą się też strategią „od pola do stołu” – wynika z planu opublikowanego przez służby prasowe Parlamentu Europejskiego.

Praworządność w Polsce

We wtorek europosłowie będą debatować z polskim Premierem Mateuszem Morawieckim i szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen nad wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego kwestionującym prymat prawa europejskiego nad prawem polskim. Posłowie do PE zagłosują nad rezolucją w tej sprawie w czwartek. Z kolei w środę mają dyskutować nad praktycznie całkowitym zakazem aborcji w Polsce, który wszedł w życie w styczniu 2021 roku.

Konferencja klimatyczna ONZ

Oczekuje się, że eurodeputowani zaapelują o bardziej ambitne globalne redukcje emisji przed listopadową konferencją klimatyczną ONZ COP26 w Glasgow. Debata odbędzie się w środę, a głosowanie nad rezolucją w czwartek.

Strategia „od pola do stołu”

W poniedziałek posłowie do PE mają poprzeć strategię „Od pola do stołu”, dzięki której europejski system żywnościowy ma stać się bardziej sprawiedliwy, zdrowy i przyjazny dla środowiska.

Skandal „Pandora papers”

W czwartek posłowie do PE będą głosować nad rezolucją potępiającą masowe unikanie podatków ujawnione w śledztwie dotyczącym tzw. Pandora Papers.

Ogłoszenie laureata Nagrody im. Sacharowa

Zwycięzcę Nagrody im. Sacharowa za wolność myśli w 2021 r. wybiorą w środę przewodniczący PE David Sassoli i przywódcy grup politycznych. Tegorocznymi finalistami są afgańskie kobiety, boliwijska polityk Jeanine Anez i rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny.

Szczepionki na COVID-19, oczekiwania wobec szczytu UE, budżet UE na 2022 r.

W rezolucji, która zostanie poddana pod głosowanie w czwartek, posłowie mają wezwać do bardziej przejrzystego procesu opracowywania, zakupu i dystrybucji szczepionek w przyszłości.

Na sesji plenarnej omówione zostaną również oczekiwania wobec szczytu UE 21-22 października w sprawie COVID-19, szczepień i strategii cyfrowej, zalecenia dotyczące ochrony pracowników przed azbestem a także zaktualizowane przepisy dotyczące ubezpieczeń pojazdów. Europosłowie zajmą się też emisjami metanu, stosunkami UE-Tajwan oraz budżetem UE na 2022 r.

kic/

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 18.10.2021, 13:53
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ