Newsletter

Polityka i społeczeństwo

W środę w PE wysłuchanie na temat prawa do aborcji w Polsce

24.02.2021, 08:50aktualizacja: 25.02.2021, 16:27

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

© European Union 2018 - Source : EP
© European Union 2018 - Source : EP
W środę europosłowie będą dyskutować o prawach kobiet i praworządności w Polsce. W spotkaniu weźmie udział m.in. europejska komisarz ds. równości i polska przewodnicząca Rady Rodziny.

Wysłuchanie jest organizowane wspólnie przez komisje: Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych oraz Praw Kobiet i Równouprawnienia.

„Dyskusja skoncentruje się na wpływie podjętych już działań oraz ataków na zdrowie seksualne i reprodukcyjne kobiet oraz ich prawa w Polsce, takie jak prawo dostępu do opieki zdrowotnej, prawo do prywatności, prawo do edukacji” – głosi komunikat opublikowany na stronie internetowej PE.

Podczas pierwszej sesji europosłowie będą rozmawiać z komisarz ds. równości Heleną Dalli.

W drugiej części spotkania udział wezmą: Wojciech Hermeliński, były sędzia Trybunału Konstytucyjnego, Marta Lempart, jedna z liderek Strajku Kobiet, oraz Dorota Bojemska, przewodnicząca Rady ds. Rodziny przy Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.

Dyskusja zaplanowana jest w godzinach 13.45 - 15.15. Wysłuchanie będzie można śledzić online.

W październiku 2020 r. Trybunał Konstytucyjny uznał, że prawdopodobieństwo ciężkich wad płodu nie jest wystarczające dla dopuszczalności aborcji. Po publikacji wyroku stracił moc przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r., zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Aborcja dopuszczalna jest w dwóch przypadkach: zagrożenia życia lub zdrowia kobiety lub gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża jest wynikiem czynu zabronionego (np. gwałtu lub kazirodztwa).

aba/

Źródło informacji: EuroPAP News

Image
Belka EuroPAP News

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 24.02.2021, 08:50
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ