Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Warmińsko-mazurskie negocjuje unijne wsparcie regionalnych projektów

14.10.2022, 16:26aktualizacja: 14.10.2022, 16:29

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/Tomasz Waszczuk
PAP/Tomasz Waszczuk
Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego zakończył pierwszą rundę negocjacji z Komisją Europejską dotyczących unijnego dofinansowania regionalnych projektów strategicznych i priorytetowych. Chodzi o blisko 1,8 mld zł z nowego programu regionalnego na lata 2021-2027.

"Wiele udało się uzgodnić, ale są różnice, o które musimy dla regionu powalczyć. Intensywne rozmowy, w merytorycznej i przyjaznej atmosferze, trwały siedem godzin. Większość kwestii uzgodniono pozytywnie, część pod pewnymi warunkami, które przyjmie zarząd województwa" – poinformował marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin.

Obok kwestii dofinansowania regionalnych projektów strategicznych i priorytetowych, negocjowano także kształt Funduszy Europejskich dla Warmii i Mazur na lata 2021-2027. Na projekty strategiczne w regionie zaplanowano 480 mln euro. Mają zostać przeznaczone m.in. na Centrum Urazowe przy Szpitalu Wojewódzkim w Olsztynie, Północne Centrum Psychiatrii Dziecięcej w Ameryce, rozwój Ekonomicznej Strefy Awiacji przy lotnisku w Szymanach, modernizację Olsztyńskiego Planetarium, Europejskie Centrum Copernicus we Fromborku, Szlak Kulturowy Kanału Elbląskiego, rozwój Szlaku Kopernikowskiego, parki krajobrazowe, budowę nowego przebiegu ul. Bałtyckiej w Olsztynie, poprawę dostępności komunikacyjnej subregionu EGO czy Port Morski w Elblągu.

"Największe rozbieżności budzi kwestia projektu Port Morski w Elblągu. Tu strony pozostały przy swoich odmiennych stanowiskach. Ustaliliśmy, że potrzeba w tym zakresie rozmów na wyższym szczeblu. W dodatkowym uzgodnieniu pozostają również kwestie inwestycji w obszarach Wielkich Jezior Mazurskich i Kanału Elbląskiego" - relacjonował Brzezin przebieg spotkania z przedstawicielami KE.

Ustalono, że 24 października negocjacje zostaną sfinalizowane.

W całej perspektywie finansowej 2021-2027 Warmia i Mazury może liczyć na 1,789 mld euro z unijnych środków; 72,6 proc. w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i 27,4 proc. - z Europejskiego Funduszu Społecznego. Z podziału tematycznego wynika, że najwięcej unijnych pieniędzy trafi na cele ochrony klimatu (438 mln euro) i projekty związane z ochroną środowiska (431 mln euro).

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.10.2022, 16:26
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ