Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Warmińsko-Mazurskie stawia na mobilność miejską i zrównoważony transport

07.12.2022, 19:00aktualizacja: 08.12.2022, 08:33

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/Andrzej Lange
PAP/Andrzej Lange
Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego poinformował w środę, że Komisja Europejska zatwierdziła program Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur na lata 2021-2027. Region może liczyć na niemal 1,8 mld euro z polityki spójności. To rekordowa kwota w porównaniu z poprzednimi perspektywami finansowymi.

Władze regionu kierują te środki w szczególności na rozwój przedsiębiorczości i infrastruktury, rewitalizację oraz działania włączające społecznie i edukację. 385,2 mln euro zostanie przeznaczone na Mobilność miejską i Mobilność regionalną z przeznaczeniem w szczególności na zrównoważony transport, tabor dla transportu publicznego, w tym również ok. 156 mln euro na infrastrukturę drogową. 35 mln euro stanowią wydatki infrastrukturalne w obszarze zdrowia, wzbogacone o ponad 17 mln euro na działania „miękkie” na potrzeby zdrowia. 104 mln euro alokacji programu skierowane będzie na rozwój kultury i turystyki w regionie, natomiast 244,8 mln euro - na szeroko pojętą gospodarkę.

Marszałek Gustaw Marek Brzezin zapewnia, że w centrum strategii rozwoju społeczno-gospodarczego województwa  jest człowiek, mieszkaniec regionu.

"Każda inwestycja, czy to związana z mobilnością, zabezpieczeniem przed skutkami zmian klimatycznych, ochroną środowiska, kulturą, turystyką czy rewitalizacją obszarów miejskich związana będzie z potrzebami mieszkańców województwa. Środki unijne wdrażane w latach 2021-2027 poprawią wygląd naszych miast, zabezpieczą czystość powietrza i wód, rozwiną gospodarkę, ale także zwiększą dostępność do dóbr i usług publicznych szczególnie dla osób, dla których dostęp do nich jest szczególnie utrudniony" - dodaje.

Kierowniczka Wydziału Polskiego w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Angela Martinez-Sarasola podkreśla, że zatwierdzony przez KE program odzwierciedla szczególne potrzeby, wyzwania i możliwości stojące przed regionem i wyznacza drogę do przemyślanych inwestycji poprzez następne 7 lat.

"Patrząc w przyszłość, widzimy, że oczywiste i +proste+ projekty infrastrukturalne powoli na Warmii i Mazurach się kończą. Sieć dróg ekspresowych jest niemalże domknięta, infrastruktura wodno-ściekowa została dostosowana do standardów unijnych, a podstawowe projekty edukacyjne, rewitalizacyjne i kulturalne są już w większości zakończone. Liczymy więc na nieszablonowe pomysły naszych przyszłych beneficjentów. W końcu naszym wspólnym zadaniem jest realizacja ambitniejszych celów związanych z transformacją ekologiczną i cyfrową oraz budowaniem odporności w oparciu o liczne atuty województwa warmińsko-mazurskiego. Dlatego na cele klimatyczne przeznaczymy bezpośrednio 37 proc. nowego programu, czyli ponad 481 mln euro, a działania związane z cyfryzacją administracji oraz rozwojem umiejętności cyfrowych to kolejne ponad 63 mln euro" - dodaje przedstawicielka KE.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.12.2022, 19:00
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.