Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda: „Mamy nadzieję, że dzięki dodatkowym 10 mln zł budowa zachodniej obwodnicy Zielonej Góry dojdzie do skutku. Liczymy na porozumienie z zarządem (komunikat)

27.09.2021, 13:50aktualizacja: 27.09.2021, 13:51

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

MFiPR informuje:

– Mając na celu zwiększenie szans na realizację inwestycji, wychodząc naprzeciw miastu Zielona Góra i miejscowości sąsiednich, przedstawiliśmy propozycję wsparcia budowy zachodniej obwodnicy Zielonej Góry w większym zakresie niż dotychczas deklarowany. Inwestycja może otrzymać aż 78 milionów złotych z unijnego Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko (FEnIKS). Szacowany koszt całej inwestycji wynosi 110 mln zł, nasza zwiększona propozycja oznacza konieczność mniejszego zaangażowania po stronie programu regionalnego w realizację przedmiotowej inwestycji – powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda po spotkaniu w miniony piątek 24.09 z lubuską marszałek Elżbietą Polak.

To kolejna już propozycja dofinansowania inwestycji przedstawiona przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR). Poprzednia propozycja, przedstawiona na początku września, wynosiła 68 milionów złotych i nie została przyjęta przez władze województwa. Minister Waldemar Buda podkreślił, że dodatkowe 10 milionów zł i zwiększenie dofinansowania ze środków FEnIKS do 78 milionów złotych nie będzie już podlegać dalszym negocjacjom. W rozmowach uczestniczył również prezydent miasta Janusz Kubicki, który potwierdził wcześniejsze deklaracje o dofinansowaniu części kosztów inwestycji w kwocie 16,5 mln zł.

– Po raz kolejny przedstawiłem priorytet dla realizacji tego przedsięwzięcia – mówił wiceminister i dodał, że – zachodnia obwodnica Zielonej Góry usprawni komunikację. Nowa droga może stać się magnesem dla inwestorów. Co ważne, obwodnica wyprowadzi ruch tranzytowy poza miasto, poprawiając tym samym bezpieczeństwo oraz komfort życia mieszkańców. Z pewnością przyczyni się też do poprawy jakości powietrza w mieście. Nie bez znaczenia jest również dla nas fakt, iż obwodnica ta stanowiłaby uzupełnienie innego zadania Samorządu Województwa z większościowym udziałem środków krajowych, tj. przeprawy mostowej w Pomorsku, przygotowywanego w ramach Rządowego Programu „Mosty dla Regionów”.

Według propozycji MFiPR budowa obwodnicy ma zostać sfinansowana także z budżetu miasta oraz zarządzanego przez marszałka programu regionalnego na lata 2021-2027.

– Nie zmieniamy zdania, rząd oczekuje partycypacji województwa w realizacji inwestycji. Wesprzemy inwestycję ze środków europejskich zarządzanych na poziomie krajowym, pod warunkiem, że Marszałek Województwa Lubuskiego sfinansuje mniejszy odcinek tej obwodnicy w ramach programu regionalnego – podkreślał wiceminister W. Buda. Postulat strony rządowej, co do finansowania zachodniej obwodnicy Zielonej Góry w ramach programu regionalnego, obok jej istotnej roli dla regionu, wynika z statusu jaki miałaby mieć ta inwestycja jako przebiegająca w ciągu drogi wojewódzkiej.

Budowa zachodniej obwodnicy Zielonej Góry składa się z dwóch odcinków oraz łączącego je ronda:

- odcinek „Obwodnica m. Czerwińska i m. Płoty”, budowa wiaduktu nad linią kolejową zarządzaną przez PKP Polskie Linie Kolejowe,

- odcinek „Obwodnica Przylepu”,

- skrzyżowanie o ruchu okrężnym u zbiegu drogi wojewódzkiej nr 280 i projektowanej drogi.

– To ogromny ukłon w kierunku realizacji inwestycji samorządowych. Z poziomu Warszawy dostrzegliśmy potrzebę i problem obwodnicy. Myślimy o rozwoju regionu i mieszkańcach. Liczymy na porozumienie z zarządem województwa – dodał wiceminister.

Decyzja w sprawie ujęcia zadania w programie regionalnym na lata 2021-2027 wobec kolejnej propozycji Ministra zostanie podjęta na najbliższym posiedzeniu zarządu województwa – które, zgodnie z deklaracją Pani Marszałek odbędzie się jutro.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ robs/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.09.2021, 13:50
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ