Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Wiceminister Zyska: rozwój morskiej energetyki wiatrowej to kwestia bezpieczeństwa, a nawet suwerenności energetycznej Polski

18.11.2022, 12:53aktualizacja: 18.11.2022, 12:56

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP MediaRoom - kadr z filmu
PAP MediaRoom - kadr z filmu
„Raport przedłożony przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej musi zostać wzięty pod uwagę w pracach nad Polityką Energetyczną Polski” – ocenił w rozmowie z PAP Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska. Z danych zawartych w raporcie wynika, że do 2040 roku możemy wybudować turbiny wiatrowe dające nawet 33 GW prądu, czyli trzykrotnie więcej niż zakładano.

Raport „Potencjał Morskiej Energetyki Wiatrowej w Polsce”, przygotowany na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW), wskazuje, że Polska posiada wielokrotnie większy potencjał rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, niż zakładano. Do 2040 r. taka energia mogłaby zaspokajać blisko 60 proc. naszego zapotrzebowania na prąd. Obowiązująca Polityka Energetyczna Polski przewiduje, że do 2040 r. na Bałtyku powstaną turbiny wiatrowe o mocy 11 GW. Tymczasem z analiz przestawionych w raporcie wynika, że w tym samym czasie możemy wybudować urządzenia dające nawet 33 GW prądu.

Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii, w rozmowie z PAP uznał te prognozy za bardzo optymistyczne i zaskakujące. Stwierdził, że w najbardziej optymistycznych scenariuszach zakładano podwojenie tego potencjału, a wartości wskazujące na poziom mocy rzędu 25-28 GW ocenił jako „strefę marzeń”.

„Na pewno musimy to zweryfikować, ocenić, szczegółowo wejść w uzasadnienie tych wniosków, które zostały przedstawione – powiedział Ireneusz Zyska. - Trudno mi powiedzieć, czy jest to rzecz już miarodajna. Będzie ona wymagała opiniowania, dyskusji podjętych przez wiele instytucji w ramach rządu, poszczególnych ministrów, ministerstwa i ekspertów, żeby ocenić, czy rzeczywiście moglibyśmy przyjąć tak dużą wartość do Polityki Energetycznej Polski – wskazał wiceminister klimatu.

- Pamiętajmy, że polityka, jako strategia, wyznacza nam miks energetyczny, gdzie są także inne źródła wytwórcze. Musimy pamiętać, że żadne z tych źródeł nie może być nadmiarowe, chcemy uniknąć zjawiska tzw. kosztów osieroconych, związanych z budową źródeł wytwórczych w energetyce. Ale energia wiatrowa na morzu to stabilne jej źródło” - dodał.

Z drugiej strony, mając na względzie ujęte w raporcie prognozy, wskazał, że „nie można ograniczać rozwoju tego sektora, w momencie, kiedy potencjał jest większy”. Dodał, że rozwój morskiej energetyki wiatrowej to kwestia bezpieczeństwa, a nawet suwerenności energetycznej Polski.

„Dziś nie mogę powiedzieć, czy w stu procentach zgodzę się z postulatami, czy też oceną zawartą w raporcie przedłożonym przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej we współpracy z Instytutem Morskim w Gdyni, ale z pewnością musimy wziąć ten raport pod uwagę w pracach nad Polityką Energetyczną Polski – ocenił Ireneusz Zyska. - Mam nadzieję, że w dużej mierze postulaty raportu zostaną uwzględnione. Dlaczego? To jest kwestia bezpieczeństwa energetycznego, nawet można podnieść to do rangi suwerenności energetycznej. Mamy duże źródło energii, które będzie wytwarzane we własnym zasobie energetycznym, jakim jest siła wiatru na Bałtyku” – wyjaśnił.

Wskazał także, że morska energetyka wiatrowa wszędzie na świecie jest postrzegana jako najlepsze źródło wytwarzania zielonego wodoru, który, jak podkreślił wiceminister, będzie nam potrzebny w kolejnych latach do budowy nowej gospodarki nisko czy zeroemisyjnej i w dążeniach do dekarbonizacji gospodarki.

„Jestem optymistą, widzę nie tylko wielki potencjał wytwórczy energii na Bałtyku, ale także to, że Polska ma potencjał do eksportowania technologii. Na razie realizujemy plan związany z budową pierwszej fazy polskiej energetyki wiatrowej, która materialnie, namacalnie, ruszy w 2025 roku. To jest dobry czas, aby rozmawiać o tym, co dalej, a ten raport z pewnością jest potrzebny i będzie przyczynkiem do dalszej dyskusji nad potencjałem rozwoju branży morskiej energetyki wiatrowej w Polsce” – podsumował wiceminister klimatu.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 18.11.2022, 12:53
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ