Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Wiceszefowa MSZ Joanna Wronecka z wizytą w Etiopii (komunikat)

28.01.2016, 10:03aktualizacja: 28.01.2016, 10:03

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

– Polska z zainteresowaniem śledzi wysiłki Unii Afrykańskiej na rzecz pokojowego rozwiązywania konfliktów na kontynencie – powiedziała wiceminister spraw zagranicznych Joanna Wronecka podczas spotkania z przewodniczącą Komisji Unii Afrykańskiej Nkosazaną Dlamini-Zumą.

Spotkanie z przewodniczącą Dlamini-Zumą było poświęcone wyzwaniom, przed jakimi stoi Unia Afrykańska w obliczu wielu konfliktów m.in. w Burundi, Sudanie Południowym i Republice Środkowoafrykańskiej. – Zachęcamy Unię Afrykańską do kontynuacji działań w dziedzinie promocji dobrego zarządzania, poszanowania praw człowieka oraz na rzecz zapewnienia młodym ludziom lepszego startu poprzez tworzenie miejsc pracy w krajach ich pochodzenia – podkreśliła wiceszefowa polskiej dyplomacji.

Do spotkania z przewodniczącą Komisji Unii Afrykańskiej doszło ostatniego dnia wizyty w Etiopii wiceminister Joanny Wroneckiej, odpowiadającej w MSZ za relacje z Afryką i Bliskim Wschodem oraz współpracę rozwojową. Wcześniej Joanna Wronecka spotkała się m.in z szefem MSZ Federalnej Demokratycznej Republiki Etiopii Tedrosem Adhanomem. – Polsko-etiopska współpraca w ostatnich latach uległa zacieśnieniu i cieszy nas obecność polskich firm w Etiopii – powiedziała wiceminister Wronecka podczas rozmowy z ministrem Adhanomem. – To dopiero początek i zarówno w Etiopii, jak i w całej Afryce, tkwi ogromny potencjał, który należy wykorzystać dla obustronnych korzyści – dodała.

W trakcie dwudniowej wizyty wiceminister Joanna Wronecka wzięła ponadto udział w otwarciu posiedzenia Rady Wykonawczej Unii Afrykańskiej, a także odbyła spotkania dwustronne z ministrami spraw zagranicznych Ghany, Gambii, Sierra Leone, Lesotho, Algierii, Demokratycznej Republiki Konga, Burundi i Beninu. Szczególnie owocne było spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Algierii Ramtanem Lamamrą w kontekście algierskich doświadczeń w zwalczaniu terroryzmu oraz zaangażowania tego kraju w pokojowe rozwiązywanie konfliktów, w tym ostatnio na rzecz wypracowania porozumienia w sprawie utworzenia rządu w Libii. Z kolei w trakcie spotkania z ministrem spraw zagranicznych Demokratycznej Republiki Konga Raymondem Tshibandą omówiona została aktualna sytuacja polityczna w tym kraju. Minister Tshibanda zwrócił uwagę m.in. na pozytywne zmiany zachodzące w kongijskiej gospodarce.

Wizyta wiceszefowej MSZ w Etiopii miała na celu wzmocnienie politycznych oraz gospodarczych relacji dwustronnych z krajami afrykańskimi. Stanowiła również ważny element kampanii promocyjnej polskiej kandydatury do członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych w latach 2018 - 2019.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ ksi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.01.2016, 10:03
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ