Pobierz materiał i Publikuj za darmo
MSZ informuje:
W pierwszym dniu 53. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa szef polskiej dyplomacji wziął udział w dyskusji panelowej na temat przyszłości Europy „The Future of the (European) Union: United or Divided?”.
W sesji moderowanej przez Philippa Stephensa obok szefa polskiego MSZ głos zabrali również prezydent Republiki Litewskiej Dalia Grybauskaité, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans i minister finansów Republiki Federalnej Niemiec Wolfgang Schäuble.
– To była decyzja pokazująca, że Brytyjczycy nie mogą znieść sytuacji w Europie. Brexit to dla Polski nie tylko rozwód z Wielką Brytanią, to refleksja nad stanem Unii – powiedział minister Waszczykowski, podkreślając, że Brexit był decyzją przemyślaną i nieprzypadkową. Dodał przy tym, że nie widzi takiej refleksji u wielu polityków w krajach zachodnich. Szef MSZ podkreślił także, że dla Unii istotne powinny być dwie wartości: solidarność i elastyczność. – W Unii prosimy o solidarność nie tylko w kwestii uchodźców, ale również rynku pracy, dostaw gazu i gospodarki – podkreślił minister. Podczas dyskusji szef polskiej dyplomacji zaznaczył także, że Polska nie jest niechętna imigrantom. – W zeszłym roku Polska wydała 1,267 mln wiz dla Ukraińców, co stanowiło połowę wszystkich wiz wydanych im w UE – przypomniał.
Jednocześnie minister Waszczykowski zaproponował, żeby pogłębić integrację europejską. – Jesteśmy otwarci na powołanie centralnego organu, który solidarnie i elastycznie zaspokajałby potrzeby wszystkich państw członkowskich. Problemem jest sposób wyboru takiego organu, gdyż nie istnieją ku temu kryteria – stwierdził minister. Podkreślił również, że Polska przystąpiła do Unii opartej wedle Traktatów na czterech wolnościach. – W takiej Unii chcemy być. Niestety część polityków chciałaby ominąć Traktaty i monitorować państwa Unii poza nimi – powiedział minister, zaznaczając, że Komisja Europejska nie ma instrumentów i prawa, by ingerować w wewnętrzne rozwiązania państw członkowskich UE. – My przestrzegamy trójpodziału władzy, a w każdym państwie model demokracji jest inny – podkreślił szef polskiej dyplomacji.
Podczas sesji minister Waszczykowski zaapelował do przewodniczącego KE Fransa Timmermansa, aby pozwolił Polsce działać w granicach jej prawa. – Proszę nam pozwolić przestrzegać naszej Konstytucji, a nie waszego wyobrażenia o niej – powiedział minister. Zaznaczył jednocześnie, że zalecenie Komisji Weneckiej stwierdzało, iż Polska ma narzędzia, by samodzielnie zakończyć spór o Trybunał Konstytucyjny.
W kontekście gwarancji bezpieczeństwa dla naszego regionu minister Waszczykowski dodał, że przed Szczytem NATO w Warszawie Polska czuła się jak członek Sojuszu drugiej kategorii. – Teraz, kiedy na terenie Polski stacjonują wojska amerykańskie, brytyjskie, jak również niemieckie i litewskie, czujemy się bezpieczniej – zapewnił szef MSZ.
W piątek minister Waszczykowski wysłuchał również wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy w panelowej sesji dyskusyjnej „The Future of the West. Downfall or Comeback”.
Drugiego dnia Konferencji minister Witold Waszczykowski odbędzie ponadto serię spotkań dwustronnych.
Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa, organizowana od 1962 r., stanowi prestiżowe forum dyskusji nt. aktualnych kwestii bezpieczeństwa międzynarodowego w gronie szefów państw i rządów, ministrów spraw zagranicznych i obrony, parlamentarzystów i przedstawicieli świata nauki z USA, Europy i Rosji. Główne tematy tegorocznej Konferencji to przyszłość stosunków transatlantyckich i NATO, stan współpracy europejskiej w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony, współpraca z Rosją, wojna w Syrii. Uczestnicy dyskutować będą także o sytuacji bezpieczeństwa w regionie Azji i Pacyfiku oraz wojnie informacyjnej. Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa w tym roku jest szczególnie istotna ze względu na wystąpienia programowe przedstawicieli nowej administracji USA, w tym wystąpienie wiceprezydenta Mike’a Pence’a zaplanowane na sobotę.
Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
jm/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 18.02.2017, 01:05 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |