Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Wspólne oświadczenie Polsko-Litewskiej Grupy Parlamentarnej i Grupy Parlamentarnej ds. Kontaktów Międzyparlamentarnych (komunikat)

11.03.2022, 19:53aktualizacja: 14.03.2022, 11:16

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Centrum Informacyjne Sejmu przekazuje:

W dniach 10 - 11 marca delegacja Polsko-Litewskiej Grupy Parlamentarnej w składzie przewodnicząca poseł Iwona Arent, wiceprzewodniczący poseł Kazimierz Matuszny oraz poseł Jarosław Krajewski, przebywała z wizytą na Litwie. Polska delegacja wzięła udział w uroczystym posiedzeniu Sejmu Republiki Litewskiej oraz odbyła spotkanie z przedstawicielami funkcjonującej w Seimasie Grupy Parlamentarnej ds. Kontaktów Międzyparlamentarnych z Sejmem i Senatem. W piątek, podczas spotkania obu Grup Parlamentarnych, zostało przyjęte wspólne oświadczenie, w którym podkreślono, że obecna sytuacja geopolityczna wymaga jak najściślejszych stosunków dwustronnych między Litwą a Polską, zwłaszcza w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony. Zobowiązano się także do utrzymania konstruktywnej i korzystnej dla obu stron intensywności współpracy parlamentarnej.

„Uznajemy suwerenność Ukrainy, jej niepodległość, integralność terytorialną oraz nienaruszalność jej granic uznanych na szczeblu międzynarodowym” – czytamy w przyjętym 11 marca w Wilnie dokumencie.

„Zdecydowanie popieramy przyznanie Ukrainie statusu kraju kandydującego do UE oraz jej przyszłe pełne członkostwo w UE i zachęcamy do tego wszystkie państwa członkowskie UE. Potwierdzamy naszą gotowość do wykorzystania wszystkich narzędzi dyplomacji parlamentarnej i zapewnienia Ukrainie pełnej pomocy w przystąpieniu do UE. Przyznanie Ukrainie statusu kraju kandydującego byłoby ważnym sygnałem moralnego wsparcia dla jej mieszkańców, którzy nie szczędząc życia bronią swojej ojczyzny i prawa do decydowania o własnej przyszłości” – podkreślili parlamentarzyści z Polski i Litwy.

Sygnatariusze zdecydowanie potępili agresję wojskową Federacji Rosyjskiej i Białorusi na Ukrainę oraz próby obalenia legalnie wybranego rządu ukraińskiego. „Zdecydowanie potępiamy brutalne zabijanie niewinnych ludzi, bombardowanie i ostrzał obiektów cywilnych, gwałty, rabunki i inne akty agresorów sprzeczne z zasadami ludzkości” – zaznaczono.

W dokumencie zdecydowanie poparto również działania polskich i litewskich rządów oraz społeczeństw obywatelskich w udzielaniu wszelkiej możliwej pomocy humanitarnej, wojskowej, politycznej, gospodarczej i społecznej, jakiej potrzebuje Ukraina, a także w udzielaniu niezbędnej pomocy ukraińskim uchodźcom wojennym.

„Wierzymy i dokładamy wszelkich starań, aby organizacje międzynarodowe i społeczność międzynarodowa jako całość, robiły więcej i aby jak najszybciej zaprzestano zabijania niewinnych ludzi, a agresor poniósł odpowiedzialność za swoje działania. Razem jesteśmy silni” – zakończono. (PAP)

kom/ gb/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 11.03.2022, 19:53
Źródło informacji Centrum Informacyjne Sejmu
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ