Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Wyłoniono zwycięzców konkursu #FakeHunter Challenge PAP

19.03.2021, 15:17aktualizacja: 19.03.2021, 15:34

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP MediaRoom - Kadr z filmu
PAP MediaRoom - Kadr z filmu
W piątek 19 marca ogłoszono laureatów II edycji konkursu #FakeHunter Challenge, tym razem poświęconego tropieniu fałszywych informacji na temat szczepień. Do zorganizowanej przez Polską Agencję Prasową rywalizacji przystąpiło tym razem niemal 100 internautów, którzy zweryfikowali łącznie w ciągu trzech dni ponad 2 tys. zgłoszeń.

Dla zdobywczyni pierwszego miejsca Moniki Łady udział w konkursie był doskonałą zabawą. „Była to przyjemność, ale też momentami pojawiało się przerażenie. Przerażenie tym, co w internecie można znaleźć, gdy nie podchodzi się do informacji w sposób krytyczny” – powiedziała laureatka, która otrzymała nagrodę w wysokości 6 tys. zł. 

„Mam nadzieję, że dzięki mojej pracy, chociaż część osób zweryfikuje posiadane informacje i np. podda się szczepieniom. Zgłosiłam się do konkursu, bo już wcześniej biła mnie po oczach liczba fake newsów. Więc skoro jest okazja, by z tym walczyć, to należy to zrobić” – podkreśliła Monika Łada.

Drugie miejsce na podium, premiowane kwotą 4 tys. zł, zajął dwuosobowy team – Julia Gaj i Hubert Czarnocki. 

Trzecią nagrodę w wysokości 2 tys. zł otrzymał Aleksander Kogut, który – jak przyznał – podczas konkursu przekonał się „jak z jednego zdania wyrwanego z kontekstu, z jednego słowa, z jednego zdjęcia można napisać cały artykuł”. „A wystarczy sprawdzić jedno wiarygodne źródło i taka informacja rozpływa się jak mgła” – powiedział laureat, podczas uroczystego ogłoszenia wyników #FakeHunter Challenge/Szczepienia. 

Jury konkursu – pod przewodnictwem Mirosława Usidusa, współtwórcy agencyjnego serwisu FakeHunter (https://fakehunter.pap.pl/) – przyznało też specjalne wyróżnienie i tysiąc zł nagrody Michałowi Kędzierskiemu za doskonałe wyniki w drugiej konkurencji #Fake Hunter Challenge polegającej na przygotowaniu tzw. raportów factcheckingowych. 

„Pan Michał Kędzierski zrobił na nas wrażenie, bo przedstawił serię doskonałych raportów, których nie powstydziłby się #FakeHunter, a opartych na rzetelnej analizie i weryfikacji faktów oraz dobrych źródłach” – wyjaśnił przewodniczący jury. 

Wyróżniony przyznał, że wyszukiwanie tzw. fejków to jego hobby już od lat. „Dziwię się, że wiele osób powiela te fałszywe informacje, które są obecnie tak łatwe do sprawdzenia. W tej chwili internet daje szeroki dostęp do literatury naukowej, do źródeł wielojęzycznych – mówił Michał Kędzierski. - Powinniśmy, tak jak mamy nawyk dezynfekcji rąk w czasie epidemii, również mieć nawyk sprawdzania tych sensacji, które do nas docierają” – dodał.

Zorganizowany przez PAP Konkurs #FakeHunter Challenge/Szczepienia trwał przez trzy dni minionego weekendu (12-14 marca) i składał się z dwóch etapów. W pierwszej części rywalizacji uczestnicy wyszukiwali potencjalne fake newsy z zakresu m.in. bezpieczeństwa i skuteczności szczepionek czy powikłań poszczepiennych. Drugi etap stanowiło przygotowanie raportu weryfikującego, z podaniem wiarygodnych źródeł. O zwycięstwie decydowała liczba punktów przyznana przez jury w poszczególnych kategoriach. 

Konkursowi towarzyszyły debaty eksperckie oraz rozmowy z przedstawicielami służby zdrowia i aktorami biorącymi udział w promowaniu programu szczepień w Polsce. 

Źródło informacji: PAP MediaRoom
 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
Data publikacji 19.03.2021, 15:17
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ