Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Wyłoniono zwycięzców konkursu IV edycji #FakeHunter Challenge 

10.12.2021, 14:10aktualizacja: 10.12.2021, 14:32

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP
PAP
10 grudnia ogłoszono laureatów, zorganizowanego przez PAP, konkursu #FakeHunter Challenge – Uwaga! Oszust, którego uczestnicy tropili w sieci fałszywe oferty handlowe i biznesowe. W ciągu trzech dni (3-5 grudnia) trwania konkursu napłynęło rekordowa liczba ponad 1500 zgłoszeń oraz ponad 100 raportów weryfikujących internetowe oszustwa.

Zdobywczynią pierwszego miejsca i nagrody w wysokości 15 tys. zł została Monika Łada, która uczestniczyła we wszystkich edycjach konkursu i trzykrotnie go zwyciężyła, a raz była druga.

Kolejne nagrodzone miejsca zajęły dwuosobowe zespoły: II i nagrodę 10 tys. zł wywalczyli Paulina Kurpios i Łukasz Mazurkiewicz, III – nagrodzone kwotą 5 tys. zł przypadło Julii Gaj i Hubertowi Czarnockiemu.

„Jestem dosyć mocno wyczulona na fake newsy i na co dzień surfuje w internecie, zapamiętując takie informacje. Przy okazji konkursu odgrzebuje je z pamięci, wyszukuje ponownie i zgłaszam – mówiła Monika Łada, zwyciężczyni tegorocznej edycji, zdradzając sekret swoich sukcesów. - Również poza konkursem zgłaszam do #FakeHuntera różne tzw. fejki, bo z tym trzeba walczyć. Fake newsów jest tak wiele, że mogłabym ich zgłosić na konkurs kilkakrotnie więcej, niż zgłosiłam. Wręcz czasem przeraża, ile fałszywych informacji znajduje się w internecie” – zaznaczyła.


Jej zdaniem kolejna edycja #FakeHunter Challenge powinna być poświęcona fałszywym informacjom związanym ze zdrowiem, bo – według niej - są one najbardziej szkodliwe. „To jest naciąganie ludzi nie tylko na wydawanie pieniędzy, ale też ryzykowanie ich zdrowiem i życiem” – stwierdziła Monika Łada.

Również laureaci kolejnych nagrodzonych miejsc wcześniej brali już udział w konkursie. Zdobywcy drugiej nagrody, zajmujący się na co dzień finansami i nauką, zauważyli, że również w swojej pracy stykają się z próbami oszustwa, np. wyłudzaniem danych osobowych za pomocą tzw. phishingu.

Odnosząc się do tego, co podczas rywalizacji najbardziej go zaskoczyło, Łukasz Mazurkiewicz - II miejsce wraz z Pauliną Kurpios - wskazał na ogromną ilość oferowanych w sieci „cudownych” suplementów, mających „w sposób magiczny” zapewniać zdrowie i smukłą sylwetkę.

Na nagromadzenie w internecie ofert pseudoterapii, niekiedy wręcz kuriozalnych, jak np. leczenie polio propolisem, zwrócili też uwagę zdobywcy III miejsca – Julia Gaj i Hubert Czarnocki. Wystąpili w konkursie już po raz trzeci i zapewnili, że nie po raz ostatni.

Tegoroczna edycja #FakeHunter Challenge polegała na wyszukiwaniu w internecie fałszywych ofert handlowych i biznesowych, które mają na celu wyłudzenie pieniędzy lub danych osobowych m.in. numerów dowodów, kart kredytowych, haseł do konta bankowego czy PESEL-i. W konkursie mogli wziąć udział wszyscy, którzy dokonali wcześniejszej rejestracji – i działać samodzielnie lub w zespołach liczących do 5 osób.

Rywalizacji towarzyszyły debaty i rozmowy z ekspertami od cyberbezpieczeństwa, lekarzami, psychologami, socjologami, a także osobami publicznymi, których wizerunek bezprawnie wykorzystano w celach przestępczych.

Źródło informacji: PAP
 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.12.2021, 14:10
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ