Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Wyrok sądowy na korzyść syna Audrey Hepburn Seana Hepburna Ferrera

03.12.2019, 13:28aktualizacja: 03.12.2019, 13:28

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Los Angeles, 3 grudnia 2019 r. /PRNewswire/ -- Najstarszy syn Audrey Hepburn, Sean Hepburn Ferrer, wyszedł obronną ręką z procesu wytoczonego mu przez organizację charytatywną założoną przez niego w 1993 w celu kontynuacji działalności filantropijnej matki. Po czterotygodniowym procesie w sądzie wyższej instancji w Los Angeles sędzia Honorable David Sotelo uznał, że roszczenia organizacji co do praw do niezależnego wykorzystywania nazwiska i wizerunku Audrey Hepburn i podpisywania umów ze stronami trzecimi bez zgody Ferrera są nieuzasadnione.

W lutym 2017 r. kalifornijska organizacja Hollywood for Children (HFC), którą zarządza rada złożona z przyrodniego brata Ferrara Luci Dotti, byłego prawnika Ferrera Paula Alberghettiego i byłego asystenta, pozwała Ferrera i żądała potwierdzenia, że ma niezależne, trwałe prawa do wykorzystywania nazwiska i wizerunku Audrey Hepburn bez konieczności uzyskania zgody Ferrera pomimo tego, że Ferrer i jego brat są wyłącznymi posiadaczami praw własności intelektualnej matki. Organizacja HFC dochodziła także ponad 6 milionów dolarów odszkodowania od Ferrera z tytułu zarzucanych ingerencji w umowy, które organizacja HFC podpisywała ze stronami trzecimi, a które miały umożliwiać organizacji wykorzystywanie nazwiska i wizerunku Audrey Hepburn bez zgody Ferrera. Sąd uznał, że organizacja HFC nigdy nie miała niezależnych praw do wykorzystywania nazwiska i wizerunku Hepburn poza nazwą handlową: The Audrey Hepburn Children's Fund. Dlatego też sąd uznał, że działania organizacji HFC, czyli podpisywanie umów ze stronami trzecimi bez zgody Ferrera, wykraczały poza zakres jej praw i były niezgodne z prawem. Na podstawie decyzji na korzyść Ferrera sąd jednocześnie uznał, że nie ma podstawy prawnej do roszczeń organizacji HFC co do ingerencji w umowy i wydał wyrok na korzyść Ferrera w roszczeniu HFC co do odszkodowania, odrzucając wniosek o rozpoczęcie procesu w tej sprawie.

„Dla mnie zawsze było jasne, że frywolne działania HFC znacznie wykraczały poza ograniczone prawa do wykorzystywania własności intelektualnej, które Sean mógł w przeszłości udzielić organizacji. Organizacja nabrała za dużego przekonania o swojej roli i zaczęła postępować tak, jakby prawa własności intelektualnej były w jej posiadaniu, a nie należały do Seana i jego brata. HFC chciała przejąć kontrolę Seana nad nazwiskiem i wizerunkiem jego matki. Jest to wyrazem pewnego poziomu zuchwałości w obliczu faktu, iż Sean udzielił HFC w przeszłości pozwolenia na wykorzystanie własności intelektualnej Audrey Hepburn w wąskim zakresie na cele gromadzenia środków i to w konkretnych przypadkach. Następnie okazuje się, że HFC przestała pytać o pozwolenie i zaczęła wykorzystywać prawa pod względem finansowym nie będąc w ich posiadaniu ani nie mając nad nimi kontroli. Sąd uznał, że HFC nigdy nie miała licencji ani niezależnych praw do nazwiska i wizerunku Audrey Hepburn. Całość roszczeń HFC w procesie przeciwko Seanowi została odrzucona przez sąd. Sean wyszedł z procesu z tarczą” – skomentował główny prawnik procesowy Ferrera Lawrence Segal.

„Po szkalowaniu w upublicznionych dokumentach procesowych i komunikatach prasowych prawda w końcu zwyciężyła. Kiedy założyłem Hollywood for Children w 1993 r. kierowały mną dobre intencje kontynuacji działań humanitarnych mojej matki, które stały się tradycją w naszej rodzinie. Po rezygnacji ze stanowiska w Hollywood for Children w 2012 r. poprosiłem brata o przejęcie sterów. Następnie stałem się honorowym przewodniczącym Stowarzyszenia Audrey Hepburn w amerykańskim funduszu UNICEF, które zgodnie z zeznaniami prezes Caryl Stern zebrało ponad 150 000 000 dolarów środków na rzecz dzieci na całym świecie. Pomimo tego, kiedy mój brat Luca odmówił dalszego udzielania licencji Stowarzyszeniu, musieliśmy je zamknąć. Jeżeli przyjrzymy się zeznaniom podatkowym 990 Hollywood For Children, które dostępne są w internecie, wychodzi na to, że sprawa nigdy nie dotyczyła działalności charytatywnej. Własny brat i były prawnik obrócili się przeciwko mnie i przez to cały proces był jednym z najtrudniejszych okresów w moim życiu. Tytuły artykułów podsumowały tę sytuację jako +(Fundacja) Audrey Hepburn pozywa syna+. Całe życie postępowałem praworządnie, a te wydarzenia były dużym testem wytrwałości. Czy uznaję werdykt za zwycięstwo? Biorąc pod uwagę to, o co toczyła się walka i zaangażowanych ludzi mam większe poczucie ulgi niż zwycięstwa. Mam nadzieję, że będę mógł wrócić do tego, co naprawdę się liczy: kontynuacji humanitarnego dziedzictwa mojej matki” – skomentował sam Sean Hepburn Ferrer po zapoznaniu się z wyrokiem sądu.

Sprawa wpłynęła do sądu w lutym 2017 r., a sędzia Sotelo wysłuchał ostatnich oświadczeń stron w lipcu. Dziewięciostronicowy wyrok sędziego Honorable Davida Sotelo w procesie bez ławy przysięgłych dostępny jest tutaj.

Źródło: Sean Hepburn Ferrer

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 03.12.2019, 13:28
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ