Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Zachodniopomorskie jednym z trzech europejskich regionów z nagrodą Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości

01.07.2022, 14:56aktualizacja: 01.07.2022, 15:07

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Przewodniczący KR Vasco Alves Cordeiro i Olgierd Geblewicz marszałek województwa zachodniopomorskiego; fot. KR
Przewodniczący KR Vasco Alves Cordeiro i Olgierd Geblewicz marszałek województwa zachodniopomorskiego; fot. KR
Trzy europejskie regiony zostały nagrodzone za innowacyjne i zrównoważone strategie wspierania przedsiębiorczości mające na celu przezwyciężenie pandemii COVID-19. Wśród wyróżnionych znalazło się województwo zachodniopomorskie.

Barcelonie (Hiszpania), portugalskiej gminie Penela oraz województwu zachodniopomorskiemu zostały przyznane tytuły Europejskich Regionów Przedsiębiorczości (ERP) na rok 2023. Europejski Komitet Regionów nagrodził w ten sposób ich strategie wspierania przedsiębiorczości i inteligentnego rozwoju uwzględniające jednocześnie wyzwania społeczne. Edycja ERP z 2023 r. koncentruje się wokół tematu przewodniego „Przedsiębiorczość i odporne społeczności”.

Przemysł europejski, w tym małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP), stoi przed rosnącymi wyzwaniami, spotęgowanymi skutkami pandemii COVID-19 oraz wojny toczącej się na Ukrainie. Tym ważniejsze jest wykorzystanie obecnie polityki europejskiej do wzmocnienia konkurencyjności europejskich MŚP i zwiększenia odporności europejskiego przemysłu. Poprzez nagrodę Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości (ERP) Komitet Regionów promuje działania na rzecz MŚP i przemysłu, które przyczyniają się do zrównoważonej przyszłości regionów i miast UE.

„Nagroda ERP jest wyrazem uznania dla wysiłków miast i regionów na rzecz rozwoju innowacyjnych i zrównoważonych strategii rozwoju, tworzących warunki dla prosperującego i nowoczesnego sektora MŚP oraz promowania zielonych i cyfrowych transformacji. Gratuluję władzom Barcelony, Peneli i Pomorza Zachodniego zdobycia tegorocznej nagrody. Ich przykład i przywództwo zainspirują wiele innych terytoriów w całej UE” – powiedział otwierając ceremonię wręczenia nagród, przewodniczący KR Vasco Alves Cordeiro, członek parlamentu regionalnego Azorów.

Jak poinformowano w komunikacie KR, województwo zachodniopomorskie zostało nagrodzone „za ambitną i wiarygodną wizję polityczną opartą na Strategii Innowacji Gospodarczych i Regionalnych 2030, która stawia na nowoczesną i zdywersyfikowaną gospodarkę wykorzystującą położenie geograficzne i zasoby naturalne oraz rozwój innowacyjnych pomysłów”.

„Pomorze Zachodnie jest regionem o nowoczesnej i zróżnicowanej gospodarce, dążącym do wysokiego poziomu innowacyjności i skupionym wokół inteligentnych specjalizacji, szczególnie w obszarach zielonej i niebieskiej gospodarki. (…) Ta nagroda przyczyni się do tworzenia regionalnych partnerstw, a także do dalszego wspierania przedsiębiorczości oraz innowacyjności wśród mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców” – powiedział Olgierd Geblewicz marszałek województwa zachodniopomorskiego.

Hiszpańska metropolia Barcelona została nagrodzona „za wizjonerską i ambitną strategię na rzecz przedsiębiorczości (Barcelona Green Deal, BGD), która poprawiła również zgodność z nową strategią UE dotyczącą MŚP i przemysłu oraz ma na celu rozwój bardziej zrównoważonego, integracyjnego i odpornego systemu gospodarczego”. Portugalską gminę Penela nagrodzono z kolei za „ambitną i inspirującą wizję oraz cel stania się +żywym laboratorium+”.

Nagroda Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości (ERP) to projekt, który co roku identyfikuje i nagradza terytoria UE, które wykazują wyjątkową i innowacyjną strategię polityki przedsiębiorczości, niezależnie od ich wielkości, zamożności i kompetencji. Terytoria z najbardziej wiarygodnym, przyszłościowym i obiecującym planem działania otrzymują na następny rok etykietę „Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości”. Wnioskodawcy muszą wykazać rzeczywiste zaangażowanie polityczne we wspieranie MŚP i wzmacnianie przedsiębiorczości poprzez strategię oficjalnie zatwierdzoną przez zgromadzenie regionalne, rząd regionu lub inne upoważnione organy polityczne. Do tej pory znak ERP otrzymało trzydzieści dziewięć regionów i miast UE.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 01.07.2022, 14:56
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ