Newsletter

Polska 26. w rankingu Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywnościowego 2018

06.11.2018, 18:13aktualizacja: 06.11.2018, 18:13

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Pozycja Polski w rankingu Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywnościowego od kilku lat rośnie. W 2018 r. Polska awansowała z 27. na 26. miejsce. Nasz kraj został doceniony m.in. za standardy żywieniowe i bezpieczeństwo żywnościowe.

Corteva AgriscienceTM, dział rolniczy firmy DowDuPont, oraz The Economist Intelligence Unit (EIU) opublikowały wyniki Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywnościowego 2018 (Global Food Security Index - GFSI). Raport sporządzony na zlecenie Corteva Agriscience systematyzuje i pomaga zrozumieć czynniki określające bezpieczeństwo żywnościowe badanych krajów lub jego niedostatek.

Jak wskazują autorzy raportu, w indeksie GFSI 2018 jakość i bezpieczeństwo żywności ogółem pogorszyły się m.in. z powodu zmniejszonej dywersyfikacji diety oraz niższej jakości białka. Poprawę odnotowano natomiast pod względem publikacji krajowych wytycznych dotyczących żywienia, wprowadzania strategii żywieniowych oraz funkcjonowania sektora spożywczego.

W roku 2018 liderem rankingu po raz pierwszy został Singapur.

Kryteria tego rankingu są oparte na analizie systemów żywnościowych i efektów zmian środowiskowych na całym świecie. GFSI jest pierwszym rankingiem bezpieczeństwa żywnościowego, w którym uwzględniono dostępność ekonomiczną i fizyczną oraz jakość żywności. Badaniami objęto 113 krajów.

W 2018 Polska awansowała na 26. miejsce (z 27 w 2017 r. i 29 w 2016 r.), z ogólnym wynikiem 75,4 (w 2017 wyniósł on 74,2, a w 2016 – 74,1). Polska została doceniona szczególnie za standardy żywieniowe, obecność systemów zabezpieczenia żywnościowego, dostęp rolników do finansowania i bezpieczeństwo żywnościowe. (PAP)

awy/ je/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.11.2018, 18:13
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ