Newsletter

Porozumienie Niemcy - UE w sprawie pomocy dla Lufthansy

30.05.2020, 09:55aktualizacja: 30.05.2020, 09:55

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Rząd Niemiec i Komisja Europejska osiągnęły porozumienie w sprawie pomocy finansowej dla niemieckiego flagowego przewoźnika lotniczego Lufthansa - poinformowały w piątek źródła bliskie negocjacjom.

Podkreśla się, że porozumienie ma kluczowe znaczenie dla opracowania planu mającego uchronić przewoźnika przed upadłością spowodowaną przez pandemię koronawirusa i związanym z nią wstrzymaniem komunikacji lotniczej.

Według tych źródeł, które potwierdziły wcześniejsze informacje dziennika "Handelsblatt", porozumienie przewiduje m.in., że Lufthansa przekaże konkurencji część swoich samolotów i tzw. slotów, czyli praw do przyjmowania, obsługi i odpraw samolotów przed startem.

Prawa te są bardzo cenne dla przewoźników ze względu na duże zatłoczenie zwłaszcza dużych portów lotniczych.

"Handelsblatt" twierdzi, że Lufthansa zrezygnuje z 24 slotów oraz, że Komisja domaga się aby przewoźnik przekazał ok. 20 samolotów. Flota Lufthansy liczy obecnie ok. 100 maszyn.

Porozumienie musi być zaaprobowane przez radę nadzorczą Lufthansy a następnie przez walne zgromadzenie akcjonariuszy.

Wcześniej rada nadzorcza odrzuciła propozycję pakietu ratunkowego na sumę 9 mld euro, która przewidywała wsparcie kapitałowe państwa dla Lufthansy, po raz pierwszy od jej całkowitej prywatyzacji w 1997 r.

Ocenia się, że rezerwy finansowe grupy, która obsługuje obecnie zaledwie ok. 1 proc. normalnej liczby pasażerów i traci codziennie kilkanaście milionów euro, wystarczą na zaledwie kilka tygodni. Przewoźnika może uratować jedynie szybkie "odmrożenie" działalności oraz redukcje liczby maszyn i personelu. Mówi się, że zwolnionych może być nawet 10 tys. osób. (PAP)

jm/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.05.2020, 09:55
Źródło informacji AFP,AP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ