Newsletter

Porozumienie PGNiG i NFOŚiGW ws. wymiany ogrzewania na gazowe

30.01.2020, 13:48aktualizacja: 30.01.2020, 13:48

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PGNiG i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisały w czwartek umowę o współpracy przy wsparciu programu "Czyste Powietrze". Umowa ma usprawnić proces przyznawania dofinansowania na wymianę ogrzewania na gazowe.

Na mocy porozumienia NFOŚiGW uzyska dostęp do informacji na temat dostępności do sieci gazowej dla konkretnych nieruchomości, co ma przyspieszyć weryfikację wniosków w programie "Czyste Powietrze".

"Celem programu +Czyste Powietrze+ jest dotarcie do ponad 3 mln domów jednorodzinnych, by wymienić w nich przestarzałe ogrzewanie, "kopciuchy". PGNiG to naturalny partner" - podkreślił prezes NFOŚiGW Piotr Woźny na konferencji prasowej. Dzięki PGNiG usprawnimy weryfikację wniosków, umożliwiając wojewódzkim funduszom szybsze podejmowanie decyzji o przyznaniu dotacji - wyjaśnił.

Zdaniem prezesa Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Jerzego Kwiecińskiego taka współpraca to szansa na szersze wykorzystanie gazu do ogrzewania. "Działania takie są wpisane w strategię PGNiG. Konsekwentnie promujemy gaz jako przyjazne dla środowiska i ekonomiczne paliwo dla gospodarstw domowych, biznesu i transportu" - podkreślił. "Uważamy, że przez kilkadziesiąt lat to gaz będzie paliwem najłatwiejszym do użycia w walce ze skutkami zmian klimatycznych" - ocenił. Mamy już 1 mln odbiorców w domach jednorodzinnych; liczymy, że dzięki współpracy z NFOŚiGW będzie ich więcej - dodał prezes PGNiG.

Jak mówił Woźny, NFOŚiGW pracuje nad poszerzeniem kanałów dystrybucji środków rządowego programu "Czyste Powietrze", co wynika z rekomendacji Banku Światowego i ustaleń z Komisją Europejską. Zaznaczył, że krótsza droga do wymiany starych pieców to duża korzyść dla beneficjentów. (PAP)

wkr/ pad/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.01.2020, 13:48
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ