Newsletter

PZFD: środki ostatniej transzy MdM mogą skończyć się w ciągu kilku godzin

27.12.2017, 09:09aktualizacja: 27.12.2017, 09:09

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Środki ostatniej transzy dopłat do kredytów w programie Mieszanie dla Młodych mogą skończyć się w ciągu kilku godzin - powiedział PAP dyrektor Polskiego Związku Firm Deweloperskich Konrad Płochocki. Dodał, że chętni muszę szybko kompletować dokumenty.

2 stycznia 2018 r. zostanie odblokowana ostatnia transza w programie Mieszkanie dla Młodych. "Polacy będą mogli starać się o dopłaty z puli ponad 380 milionów złotych" - przypomniał Płochocki.

Dyrektor PZFD dodał, że chętni powinni "jak najszybciej skompletować niezbędne dokumenty i złożyć wniosek o środki". "Nacisk na pośpiech jest szczególnie ważny, gdyż decyduje kolejność zgłoszeń, a kolejnej puli MdM już nie będzie" - zauważył.

"Mając na uwadze ilość chętnych i kwotę do rozdzielenia trzeba liczyć się z sytuacją, w której środki skończą się w ciągu kilku godzin, a dopłaty nie otrzyma każdy chętny" - powiedział Płochocki.

Dyrektor przypomniał, że "szukając lokali, które kwalifikują się do dopłat należy pamiętać o metrażu i cenie za metr kwadratowy, które nie mogą przekraczać określonych wartości".

Płochocki przypomniał, że dotychczas w ramach programu Mieszkanie dla Młodych zawartych zostało niemal 100 tysięcy umów kredytowych. "Dofinansowanie w ramach podpisanych umów wyniosło blisko 2,2 miliarda złotych. Skala wsparcia, z jakiego skorzystali Polacy jest najlepszym dowodem na to, że program cieszył się niesłabnącą popularnością, a jego kontynuacja byłaby nieocenionym wsparciem dla wielu rodzin" - dodał dyrektor PZFD.

Program Mieszkanie dla Młodych został uruchomiony w 2014 roku i obejmował dofinansowanie jedynie nowych mieszkań. Nowelizacja z 2015 roku umożliwiła m.in. kupno mieszkania z dopłatą z programu MdM także na rynku wtórnym i większe dopłaty dla rodzin wielodzietnych.

Jak wynika z danych BGK, opublikowanych w listopadzie 2017 r., w 2014 r. z programu MdM wykorzystano 34 proc. dofinansowania (207 mln zł), w 2015 r. - 84 proc. (520,7 mln zł), w 2016 r. - 96 proc. (701 mln zł), a w 2017 roku - 99 proc. (740 mln zł).

Blisko 100-procentowe wykorzystanie puli dopłat było możliwe dzięki nowelizacji ustawy o MdM z 2017 roku. Nowela zlikwidowała 5-procentowy zapas dotacji przeznaczany dla rodzin, którym w ciągu pięciu lat od zakupu mieszkania urodzi się trzecie lub kolejne dziecko. Dla takich rodzin, które skorzystały z dopłaty w programie MdM przewidziano w ustawie dodatkowe pieniądze.(PAP)

autor: Mariusz Polit

edytor: Marek Michałowski

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.12.2017, 09:09
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ