Newsletter

Szwecja - raport: 65 kluczowych szwedzkich firm w rękach Chińczyków

30.11.2019, 13:49aktualizacja: 30.11.2019, 13:49

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

65 kluczowych szwedzkich firm, w tym producent samochodów Volvo Cars, sieć hoteli Radisson czy serwis streamingowy Spotify, zostało całkowicie lub częściowo przejętych przez inwestorów z Chin - wynika z raportu agencji badań nad obronnością FOI.

Opracowanie przygotowane na zlecenie MSZ Szwecji obejmuje transakcje dokonane od 2002 roku. Wynika z nich, że 51 szwedzkich firm znalazło się pod kontrolą chińskiego kapitału lub kapitału z Hongkongu, a w 14 firmach ma on charakter mniejszościowy.

O ile do 2014 roku Chiny przejmowały trzy firmy rocznie, to w następnych latach każdego roku w ich ręce trafiało od 6 do 9 firm. Rekordowym był rok 2017, gdy Chińczycy stali się właścicielami 13 szwedzkich przedsiębiorstw.

"Inwestycje ze strony Chin wzrosły w Szwecji w ostatnich latach w szybkim tempie. Mają one związek z ambicjami chińskich władz, aby pozyskać technologie" - przyznaje ekspert FOI Jerker Hellstroem. FOI podlega szwedzkiemu ministerstwu obrony.

Według raportu Chińczycy ze znanych sieci firm czy koncernów chętnie przejmują niewielkie, ale obiecujące spółki z branż związanych z badaniami naukowymi, biotechnologią czy elektroniką. Ich celem jest rozwijanie oraz produkcja produktów w ChRL.

Jak stwierdzają autorzy opracowania, lista szwedzkich przedsiębiorstw, w które zainwestowali przedsiębiorcy z Państwa Środka powstała na podstawie oficjalnych danych. W rzeczywistości wielkość tego kapitału może być jeszcze większa.

Autor komentarza opublikowanego w sobotę w gazecie "Goeteborgs-Posten" stwierdza, że "chińskie władze dzięki wpływom w szwedzkich firmach mogą wywierać ekonomiczno-polityczny nacisk na szwedzki rząd". (PAP)

zys/ cyk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.11.2019, 13:49
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ